Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Daty na opakowaniach spożywczych nie są obligatoryjne

Czy możliwe jest codzienne funkcjonowanie w duchu zero waste? Najlepiej zacząć od małych kroków i wybierać produkty w opakowaniach, nadających się do recyklingu. Istotne jest również to, aby nie używać foliówek tylko opakowań wielorazowych i płóciennych toreb. O tym jak nauczyć się żyć w zgodzie z przyrodą opowiadały Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem Elina Cherkas, właścicielka sklepu LUZEM i Joanna Kądziołka, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay

Życie w zgodzie z ideą zero waste to bardzo duża satysfakcja. Skupiamy się jak działać na korzyść dla środowiska i jak dbać o siebie.

Jest to ulga. Dzięki temu czuję, że coś ograniczyłam, zrobiłam coś dobrego dla planety i mam na nią wpływ. Wszystko oczywiście dzieje się małymi kroczkami.

W Pani sklepie LUZEM udało się zrezygnować z foliówek.

Tak, nawet nie ma odpłatnej opcji. Poszliśmy jeszcze dalej, ponieważ zachęcamy klientów przychodzić z własnymi opakowaniami, mamy papierowe torebki dla nieprzygotowanych, ale i tak większość przychodzi ze swoimi pudełkami. Chodzi nam o edukację. Często dla zachęty przypominamy, że będzie zniżka, gdy weźmiemy swoje opakowanie czy torbę. Zachęcamy, by w końcu wykorzystać te słoiki, które nam zalegają w domu, bo mogą się wreszcie przydać.

Pojawia się czasem poczucie winy, gdy coś się zepsuje i trzeba to wyrzucić.

Nie można z siebie robić osoby, która się wszystkim umartwia. Bardzo często to odczuwam, gdy coś muszę wyrzucić. Jeżeli zdarzy nam się wpadka, to nas prawdopodobnie czegoś nauczy. Jeżeli chodzi o lodówkę i robienie zakupów, zawsze mówimy, zanim pójdziesz na zakupy, sprawdź, co masz w szafkach, w lodówce, poukładaj te produkty, które są otwarte bardziej na widoku tak, żeby rzeczywiście można było z nich skorzystać. Można zapisać daty na produktach, które już otworzyliśmy i będziemy pamiętać, kiedy one zostały dokładnie otwarte. Musimy przestać patrzeć na daty, które są na opakowaniach jako coś, co jest obligatoryjne w przypadku każdego produktu spożywczego, który kupimy. Na opakowaniach mamy dwa rodzaje oznaczeń. W przypadku dat rzeczy takich jak nabiał, mięso to rzeczywiście data, która jest na opakowaniu, jest dosyć istotna, jest to data minimalnej trwałości i data przydatności do spożycia. Produkty takie jak kasza, mąka, makarony, cukier, sól są produktami, mogącymi stać miesiącami i nawet latami jeżeli są dobrze zapakowane. To co ludzie robią, patrzą na datę, że np. mąka przekroczyła termin i ją od razu wyrzucają, jest to niedobre. Nie możemy tak robić, ponieważ te produkty są całkowicie przydatne i pełnowartościowe.

(cała rozmowa do posłuchania)

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię