Tematem wiodącym, wokół którego toczą tegoroczne wydarzenia jest „Wspólny stół i relacje”. Przy wspólnym stole spotykamy się, by dzielić się jedzeniem. Jedzeniem, z którym łączą nas relacje – wspomnienia smaków z dzieciństwa, zapachy ulubionych potraw, ale często również skomplikowane emocje, które to jedzenie w nas wywołuje.

Stół bywa miejscem zarówno pojednania jak i wielkiej wojny. Relacji będzie dotyczyła rozmowa w trakcie pierwszego spotkania eksperckiego otwierającego cykl spotkań, które odbędzie się w sobotę 20 kwietnia w Pałacu Potockich. W trakcie kolejnych poruszone zostaną kwestie warzyw w diecie dzieci czy niemarnowanie żywności.

Powróci znana krakowianom „Szkoła Miejskich Ogrodników” w ramach której od marca do maja w trakcie pięciu spotkań warsztatowych będzie można się dowiedzieć, jak przetrwać w przednówku, czy da się ugryźć las, jak znaleźć odporność w ogrodzie, a nawet jakie rośliny spotkać możemy w kosmosie. Cykl zamkną warsztaty sadzenia roślin jadalnych łączących kulinaria z kulturą, a dokładnie kulturą i tradycją Gruzji.

Jadalny Kraków FEST rozpocznie się 18 maja. Na Wesołej będą czekać liczne atrakcje - warsztaty pełne zieleni, smaków i kolorów.

Do końca maja trwa nabór do programu „Ogród z klasą. Mogą w nim wziąć udział publiczne szkoły podstawowe i przedszkola. Dotychczas w programie udział wzięło 31 placówek, których podopieczni zyskali dzięki programowi wspaniałe „zielone klasy”, będące przestrzeniami nauki, eksploracji i budowania relacji z naturą.  Dzieciaki poznają tajemnicze procesy wzrostu roślin, tam nabywają pierwszych ogrodniczych umiejętności i w końcu tam uczą się szacunku do żywności i pracy związanej z jej powstaniem.