|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prof. Stanisława Golinowska: Trzeba walczyć z niechęcią wobec osób starszych

Prof. Stanisława Golinowska z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego była gościem Radia Kraków w programie „Czuję się młodo” w sobotę, 4 lutego 2017 r. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. problemami społecznymi i zdrowotnymi starzenia, a także kwestią zabezpieczenia społecznego na okres starości. Z naszym gościem rozmawialiśmy o wyzwaniu dla polityki społecznej, jakim jest pomyślne starzenie się jednego z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie, znaczeniu aktywności seniorów, a także wciąż powszechnej niechęci wobec osób starszych.

Posłuchaj rozmowy z prof. Stanisławą Golinowską w programie "Czuję się młodo!"

Prof. S.Golinowska: Trzeba wychodzić z domu - na przykład na partyjkę szachów (fot. Pixabay)

- Bardzo ważne jest zapewnienie zdrowego starzenia się, które pozwoli na długie i aktywne życie w dobrym zdrowiu - powiedziała prof. S.Golinowska. Pomaga w tym partycypacyjny wymiar polityki senioralnej - czyli umożliwianie osobom starszym włączania się m.in. w działania doradcze w samorządzie, np w gminnych radach seniorów. - To z pewnością dobre, ale niewystarczające. Seniorom potrzebna jest też kompleksowa polityka zdrowotna i promocja profilaktyki zdrowego starzenia się - dodała prof. S. Golinowska.

Prof. S. Golinowska wiele miejsca w rozmowie poświęciła też kwestii tzw. ageizmu czyli dyskryminacji ze względu na wiek. - Trzeba walczyć z niechęcią wobec osób starszych. Musimy nauczyć się tolerancji wobec starości, zupełnie tak jak wobec niepełnosprawności, bo przecież starość też często wiąże się właśnie z niepełnosprawnością - dodała. Jej zdaniem, ostentacyjnie manifestowana niechęć wobec osób starszych zniechęca seniorów do wychodzenia z domu. Tymczasem to właśnie aktywność sprzyja starzeniu się w zdrowiu, także w sensie psychicznym. - Trzeba wychodzić z domu, żeby np. zagrać w szachy albo inne proste gry. Bardzo korzystny wpływ na dobre samopoczucie ma także taniec. Ważne, żeby się ruszać. Za wszelką cenę się ruszać - przekonuje prof. Golinowska.

100%
0%