Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do momentu zamknięcia lokali wyborczych. Cisza będzie obowiązywać od północy do niedzieli - do momentu zakończenia głosowania.
 
W czasie ciszy nie można prowadzić agitacji wyborczej, czyli zachęcać do głosowania na konkretnego kandydata. Nie można więc rozdawać ulotek i innych materiałów związanych z osobami ubiegającymi się o fotel wójta, burmistrza, prezydenta, czy radnego. 
Kodeks wyborczy zabrania też w trakcie ciszy organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień i publikowania sondaży. Ten zakaz dotyczy też Internetu, a więc trzeba zwracać uwagę na to, co publikujemy w mediach społecznościowych. Nie wolno także eksponować w lokalu wyborczym symboli, napisów i znaków kojarzonych z danym kandydatem i komitetem wyborczym
Złamanie zakazu agitacji wyborczej jest wykroczeniem, które może nas słono kosztować  - grozi za to kara w wysokości od 20 zł do 5 tysięcy.
W przypadku publikowania wyników sondaży, które jest już przestępstwem, grzywna jest znacznie wyższa - wynosi od 500 tysięcy zł do nawet miliona. 
O wszelkich przypadkach prowadzenia agitacji wyborczej należy informować policję. W czasie ciszy wyborczej można natomiast zachęcać do udziału w wyborach. 
Głosowanie rozpocznie się w niedzielę o godzinie 7-mej i potrwa, jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych go nie przedłuży, do 21-szej.