Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Copernicus Festival 2024: „Maszyna”. Jak wyglądały najwcześniejsze etapy technologii?

W dniach od 21 do 26 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie odbędzie się popularnonaukowy Copernicus Festival, który w tym roku skupi się wokół hasła "Maszyna". Czy nasze ciała to w rzeczywistości biologiczne maszyny? Czy jesteśmy skazani na życie wśród algorytmów? Jak daleko będzie sięgała władza maszyn? Jak wyglądały najwcześniejsze etapy technologii i czy poprzedzały one... pojawianie się człowieka? Wszystkie wydarzenia Copernicus Festival są bezpłatne i z wyjątkiem warsztatów - otwarte. Nie wymagają zapisów. Gośćmi Sylwii Paszkowskiej w audycji Przed hejnałem byli Diana Sałacka oraz Łukasz Kwiatek, którzy opowiedzieli, co czeka na odwiedzających podczas tegorocznej edycji festiwalu.

Dlaczego hasłem tegorocznej edycji jest "Maszyna"?

D.S.: Chcieliśmy pokazać, że pojęcie maszyny jest tak naprawdę uniwersalne i dotyczy bardzo wielu aspektów naszej rzeczywistości. Mamy sztuczną inteligencję, która automatycznie kojarzy się z maszyną. Możemy zadać sobie pytanie o to, czy nasze mózgi działają jak maszyny? Czy nasze komórki, które działają bez ingerencji naszej woli też wymieniają się między sobą informacjami albo się replikują w taki sposób, który moglibyśmy określić jako maszynowy? Jeżeli popatrzymy na wszechświat, który nas otacza, to wszystko jest w ruchu i planety też obracają się w taki sposób, który pozwala nam je śledzić, ale to śledzenie wywołane jest przez pewną regularność. Jest to idea pochodząca ze starożytności, która mówi o tym, czy jest jakaś maszyna świata, którą jesteśmy częściowo w stanie odkryć? Sprowadza się to oczywiście też do technologii cyfrowych i do tego co tworzymy jako ludzie. Jeden z gości naszego festiwalu będzie opowiadał o pierwszych narzędziach technologicznych, które powstały jeszcze przed pojawieniem się człowieka.

Ł.K.: Diana dobrze rozszyfrowała tę metaforę maszyny, którą umieściliśmy w tytule tej edycji festiwalu. Rzeczywiście przyglądamy się tej metaforze, która funkcjonuje w różnych naukach. Nie tylko myślimy o urządzeniach, które nas otaczają, ale też o tym jak myślimy o świecie na sposób mechaniczny w nauce. Do głowy przychodzi mi sonda Voyager 1, która znajduje się bardzo daleko od nas. Została wystrzelona pół wieku temu i jest wytworem rąk ludzkich, który leci w kierunku nieznanym, być może spotka się z jakimiś obcymi globami? Gdy myślę o ludzkości to trochę mam w głowie tę sondę i wszystkie kilometry, które ona pokonała, ponieważ rzeczywiście droga, którą my przeszliśmy, jest bardzo długa. Ktoś mógłby powiedzieć, że jest nawet o wiele dłuższa niż te ileś miliardów kilometrów, które pokonała Voyager 1. Diana już wspomniała o tym, że pierwsza technologia ziemska pojawiła się prawdopodobnie przed człowiekiem, czyli została stworzona przez dwunożne małpy 3 miliony lat temu albo odrobinę dłużej. Jeden z naszych gości jest badaczem tej technologii. Thomas Plummer jest odkrywcą najstarszych kamiennych narzędzi, które reprezentują najstarszą trwałą technologię.

(cała rozmowa do posłuchania)

Copernicus Festival 2024: „Maszyna” PROGRAM

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię