-
Awaria w Hiszpanii i Portugalii była wynikiem wielu czynników, nie tylko zjawiska pogodowego – istotne były także kwestie technologiczne i operacyjne.
-
Europejskie sieci elektroenergetyczne są ze sobą silnie powiązane – lokalne problemy mogą mieć międzynarodowe skutki.
-
Polski system energetyczny jest lepiej połączony z sąsiadami niż hiszpański, ale wciąż podatny na ryzyko ze względu na wiek infrastruktury.
-
Każdy obywatel powinien mieć dostęp do podstawowych, analogowych środków komunikacji i energii – radio, zapasy energii, butla z gazem.
-
Edukacja społeczeństwa w zakresie zachowań kryzysowych jest kluczowa – aby ograniczyć panikę i skutecznie reagować w razie awarii.
- A
- A
- A
Blackout w Hiszpanii i Portugalii: Czy Polska jest bezpieczna?
Gigantyczna awaria prądu sparaliżowała Hiszpanię i Portugalię, a skutki odczuto nawet w odległej Grenlandii. O przyczynach kryzysu, zagrożeniu dla Polski i konieczności budowania odporności energetycznej rozmawiamy z prof. Mikołajem Oettingenem z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.W Hiszpanii i Portugalii doszło do masowej awarii prądu, która zatrzymała ruch uliczny, uziemiła samoloty, wstrzymała kolej oraz sparaliżowała komunikację. Wiele osób utknęło w windach i wagonach metra. Problemy miały też sieci telefoniczne.
Według portugalskiego operatora sieci blackout był wynikiem rzadkiego zjawiska atmosferycznego, które spowodowało drgania sieci elektroenergetycznej. Jednak – jak podkreśla profesor Mikołaj Oettingen, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – czynnik pogodowy najprawdopodobniej nie był jedyną przyczyną awarii:
Czynnik pogodowy mógł spowodować poszerzenie się awarii, ale najczęściej głównymi przyczynami są czynniki technologiczne, ludzki błąd lub stan systemu energetycznego
– tłumaczy prof. Oettingen.
Ekspert podkreśla, że choć wykluczono cyberatak, wciąż możliwa jest hipoteza ingerencji fizycznej w system energetyczny. Wskazuje również na istotny problem: europejskie sieci energetyczne są ściśle połączone, co oznacza, że nawet lokalna awaria w jednym kraju może mieć konsekwencje w innych częściach kontynentu.
System energetyczny Europy działa jak naczynia połączone. Nawet wyłączenie jednej elektrowni wpływa na parametry sieci w innych krajach
– mówi profesor.
Czy Polsce grozi podobny blackout?
Jak zapewnia ekspert, polski system elektroenergetyczny ma przygotowane procedury na wypadek dużych awarii. Jednak problemem pozostaje jego wiek – wiele elektrowni opiera się na starych technologiach, głównie węglowych. Choć ryzyko blackoutu w Polsce jest mniejsze niż w Hiszpanii, scenariusz masowej awarii nie jest wykluczony.
W Polsce mamy lepsze połączenia energetyczne z sąsiadami, co zwiększa nasze bezpieczeństwo
– zaznacza prof. Oettingen.
Wskazuje również, że kluczowe znaczenie ma przygotowanie obywateli na sytuacje kryzysowe: znajomość procedur, dostęp do alternatywnych źródeł energii (np. radio na baterie, zapasy gazu) oraz świadomość ograniczeń systemów cyfrowych w sytuacji awarii sieci komórkowych.
Komentarze (1)
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu