|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

12.01.2019 - Do lekarza przed startami?

Dziś odpowiemy na pytanie, czy rozpoczynając aktywność sportową, ale taką na wysokim poziomie, związaną ze startami w zawodach, powinniśmy przedtem pójść do lekarza i się przebadać. Karol Malec, lekarz sportowy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie uważa, że jak najbardziej.

Posłuchaj rozmowy Macieja Skowronka z dr. Karolem Malcem

Doktor Karol Malec również uprawia sport (fot. arch. prywatne)

 

- Każdy sportowiec, nawet z najmniejszego klubu, nawet dzieci i młodzież, muszą co pół roku przechodzić badania. W przypadku amatorów nie ma takiego obowiązku, ale dobrze jest zrobić sobie podstawowe badania - przekonuje dr Malec.

Warto bowiem zwrócić uwagę, że zapisując się na zawody (na przykład biegowe), podpisujemy oświadczenie, w którym deklarujemy, że jesteśmy zdolni do udziału w zawodach i że startujemy na własną odpowiedzialność. Być może niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy.

- Takie podstawowe badania, które przeprowadzamy u sportowców w klubach, to dogłębny wywiad, ogólne badanie, takie które przeprowadza zwykle lekarz rodzinny (czyli na przykład osłuchanie czy zmierzenie ciśnienia), badania krwi, moczu, EKG spoczynkowe i wysiłkowe. Większość z tych badań (poza EKG wysiłkowymm) jest dostępne u każdego lekarza rodzinnego, lekarz rodzinny może też takie badania zlecić - mówi dr Malec - Wszystko po to, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do uprawiania sportu na wyższym poziomie niż czysta rekreacja.

A te się zdarzają i dotyczą ukrytych chorób układu krążenia, ukrytych wad serca czy problemów ortopedycznych, które przy niewielkim wysiłku nie sprawiają problemu, ale ujawniają się przy większym.

- Taki maraton na przykład, to jednak jest kilkugodzinny wysiłek, dlatego warto do tego podejść poważnie - mówi lekarz.

To niewiele kosztuje, a będzie pewność, że możemy bez przeszkód trenować. Albo też uchronimy się przed kłopotami.


SKO

 

Karol Malec (fot. arch. prywatne)

 

100%
0%