Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci w czasie II wojny światowej

Blisko 200 tysięcy polskich dzieci zostało wywiezionych i poddanych germanizacji w czasie II wojny światowej. Swoją prawdziwą tożsamość odzyskało zaledwie 30 tysięcy. O wojennym rabunku polskich dzieci Jolanta Drużyńska rozmawiała w Kole kultury z współautorkami publikacji "Teraz jesteście Niemcami" Eweliną Karpińską - Morek i Agnieszką Waś - Turecką oraz dr. Anna Czocher z Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie

Fot.Plakat sesji "Rabunek i germanizacja polskich dzieci w czasie II wojny światwej " UP i IPN

 

"Moją prawdziwą intencją jest wychwycić germańską rasę rozsianą po świecie, zrabować i ukraść, gdzie się tylko da" Reichsführer SS Heinrich Himmler już w 1938 roku  planował akcję , ktorej konsekwencją  w czasie II wojny światowej było uprowadzenie i bezwzględna germanizacja nawet 300 tysięcy dzieci. Szacuje się, że z terenów Polski zrabowano ich około 200 tysięcy.

Rabunek dzieci został uznany przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze  za zbrodnię ludobójstwa.  Konferencja UNESCO z 1948, mająca miejsce w Trogen w Szwajcarii , uznała proceder rabunku i eksterminacji dzieci za zbrodnię przeciwko ludzkości .

***

W 2018 roku Wydawnictwo M wydało publikację pt. " Teraz jesteście Niemcami. Wstrząsające losy zrabowanych polskich dzieci" będącą w dużej mierze wynikiem wspólnej akcji portalu Interia.pl oraz stacji Deutche Welle " Zrabowane dzieci /Geraubte Kinder" rozpoczętej w 2017 roku

 

 

" Selekcji dokonywali niemieccy lekarze. Mierzyli rozstaw oczu i wielkość nosa, badali kształt czaszki. Sprawdzali, czy cechy fizyczne i osobowe kwalifikują je do „rasy panów”. Dzieci, które nie spełniały oczekiwań, były odsyłane lub „likwidowane”.

Zacierano wszelkie ślady pochodzenia. Nazistowscy urzędnicy czynili to tak skutecznie, że dziesiątki tysięcy ofiar zbrodniczej polityki nigdy nie odkryły swojej prawdziwej tożsamości (z opisu wydawcy)

 

jd

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię