Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Wakacyjne Skarby Małopolski w Bieczu

29 lipca pojechaliśmy do Biecza. Bolesław Wstydliwy, który nadawał Bieczowi prawa miejskie  w połowie XIII wieku, nie miałby się czego wstydzić. Nieduże miasto na  Pogórzu Karpackim było nawet w pewnym momencie stolicą Polski! Szlaki handlowe wiodły przez Biecz na Węgry, więc było bogato, ale i niebezpiecznie.

Fot. Damian Radziak

Nasi reporterzy, Agnieszka Barańska i Maciej Wodziński, rozmawiali o zbrodni i karze, czyli o rozbójnikach (tutaj zwanych beskidnikami lub tołhajami) i niewesołych konsekwencjach wzbogacania się cudzym kosztem. Tych konsekwencji dotknęli nawet fizycznie, bo była szansa zakuć w dyby albo postawić pod pręgierzem. Na szczęście w Bieczu znano nie tylko lekarstwa w postaci łamania kołem czy katowskiego topora. W starej aptece znaleźliśmy tajemnicze mikstury oraz krokodyla pod sufitem. To zapewne na wypadek, gdyby któraś z panien go zażądała.
Niewykluczone, że zbójeckie obyczaje może też złagodzić muzyka. Radio Kraków trafiło do Biecza w momencie rozpoczęcia dwóch ważnych imprez.

Na rynku, niemal równo z naszym programem, startuje tutejsza część „Święta Dzieci Gór”. Z  kolei Kromer Festival, poświęcony muzyce dawnej, w tym roku odbywa się pod hasłem „Przemiany”.

Śledziliśmy zatem przemiany muzyczne i przemiany w życiu Biecza, a gdy opadliśmy z sił, to się poczęstowaliśmy czymś lokalnym i niekoniecznie piernikiem.

HISTORIA MIASTA

Mirosław Wędrychowicz burmistrz Biecza opowiada jak przez lata zmieniało się miasto i czy turyści chętnie przyjeżdżają do Biecza.

Paweł Kocańda dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej  o szlakach handlowych, które w dawnych czasach wiodły przez Biecz oraz o legendarnym zbóju Beczu.

Od lewej: Paweł Kocańda dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej, Mirosław Wędrychowicz burmistrz Biecza

Od lewej: Paweł Kocańda dyrektor Muzeum Ziemi Bieckiej, Mirosław Wędrychowicz burmistrz Biecza

NAJSTARSZA  POLSKA  APTEKA

Jakimi lekami dawniej leczono wszelki choroby i czy były one skuteczne ? Na te pytania odpowiada Aleksanda Wańczyk z miejscowego muzeum.

BIECZ  MIASTO  KATÓW

Historia mówi, że Biecz to miasto wymierzania kar. To właśnie tu stacjonował, słynny na całą okolicę, kat. Jego posąg stanął nawet nie tak dawno przed budynkiem ratusza. O kacie i torturach mówi z Grzegorz Szary.

BIECZ  MUZYCZNIE

30 lipca startuje 8 edycja Kromer Festiwal Biecz. O muzyce dawnej, która królować będzie w mieście przez cały weekend opowie Paweł Szczepanik dyrektor Kromer Festiwal Biecz

Paweł Szczepanik dyrektor Kromer Festiwal Biecz

Paweł Szczepanik dyrektor Kromer Festiwal Biecz

SMAKI  BIECZA

Nie zabrakło również czegoś dla podniebienia.  Co kryje się pod tajemniczymi nazwami " kmiecie" oraz " buchta " . Tajemnicę zdradzą Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Strzeszyna

Autor:
Agnieszka Barańska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię