Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

"Pejzaże regionalne" Audycja z dn. 23.01. 2022 r.

( fot. Volens nolens kraplak/Wikipedia)

ZAGADKA REGIONALNA (23.01)

Doktor nauk weterynaryjnych, zootechnik i dziennikarz.

Urodził się w 1932 r. w PORĘBIE MAŁEJ, dziś to osiedle Nowego Sącza.

Uczył się w II Liceum Ogólnokształcącym w NOWYM SĄCZU i w Technikum Hodowlanym w NAWOJOWEJ, gdzie zdał maturę w 1950 r.

Siedem lat później ukończył zootechnikę w Wyższej Szkole Rolniczej w KRAKOWIE i zatrudnił we wrocławskim ogrodzie zoologicznym na stanowisku badawczym.

( fot. Fryta 73 from Strzegom/Wikipedia

( fot. Fryta 73 from Strzegom/Wikipedia

Był tam dyrektorem od roku 1966 r. przez 40 lat, do 2006 r.

Wraz z żoną HANNĄ, która młodość spędziła w GORLICACH i zdała maturę w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera, prowadził program telewizyjny " Z kamerą wśród zwierząt" nadawany z Wrocławia w latach 1971-2002.

Zmarł 8. grudnia 2021 r. w wieku 89 lat i spoczął 7 stycznia 2022 r. na Cmentarzu Osobowickim we WROCŁAWIU,

Proszę podać jego imię i nazwisko.

ADRES INTERNETOWY: regionalne@ radiokrakow.pl

                                          do godz. 7.30 dnia 23.01.2022 r.

UPOMINKI:

5 płyt CD Jana Trebuni -Tutki "ŚWIĘTA Z JAZGOTEM"

3 kasety DVD " Sianokosy w Polanach" zespołu "POLANIORZE" z KOŚCIELISK (spektakl przedstawiający pracę na roli i przygotowanie siana dla bydła na zimę)

( fot. Wikipedia)

( fot. Wikipedia)

EMANUEL RINGELBLUM ps. "Edzio", "Menachem" - to polsko - żydowski historyk i pedagog, działacz społeczny.

Od 2009 r. jest patronem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie.

Tablice upamiętniające Emanuela Ringelbluma przy wejściu do gmachu Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie  (fot. Adrian Grycuk/Wikipedia)

Tablice upamiętniające Emanuela Ringelbluma przy wejściu do gmachu Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie (fot. Adrian Grycuk/Wikipedia)

Urodził się w roku 1900 w BUCZACZU, a zamordowany został przez Niemców w marcu 1944 r. w WARSZAWIE.

Zainteresowania badawcze absolwenta historii i doktora filozofii Emanuela Ringelbluma koncentrowały się przede wszystkim wokół historii społecznej polskich Żydów

W czasie okupacji był twórcą podziemnego archiwum getta warszawskiego.

Od 1942 r. stanowiło ono swoiste centrum informacyjne żydowskiego ruchu oporu, dokumentujące masową zagładę Żydów prowadzoną przez nazistowskie Niemcy.

Po wojnie udało się odnaleźć dwie z trzech ukrytych części „Archiwum Ringelbluma”. Obecnie znajdują się one na liście "Pamięć Świata" (Memory of the World), obejmującej najcenniejsze zabytki światowego piśmiennictwa.

( fot.Wikipedia)

( fot.Wikipedia)

Historyk i pedagog I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Nowym Sączu PIOTR RYCHLEWSKI przypomina, że właśnie w tej szkole w 1919 r. zdał maturę Emanuel Ringelblum.

A jak się uczył? Jakie miał pytania podczas egzaminu dojrzałości?

Posłuchaj!

Historyk literatury i krytyk literacki prof. BOLESŁAW FARON przedstawia twórczość mieszkającego w KRYNICY - ZDROJU i w Beskidzie Niskim łemkowskiego poety WŁADYSŁAWA GRABANA.

Urodził się w 1955 r. w Kostomłotach pod Wrocławiem, ale już w wieku 7 lat powrócił z rodzicami w ich rodzinne strony do GŁADYSZOWA.

Władysław Graban debiutował w 1974 r. cyklem pamiętników "Jeden miesiąc mojego życia" opublikowanym w "Tygodniku Kulturalnym", a jako poeta tomem wierszy "Twarz pośród cieni" wydanym w 1984. r. w NOWYM SĄCZU.

Posłuchaj!

Pracownik Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu OLGERD DZIECHCIARZ to literat, poeta, prezes Fundacji Kultury "AFRONT", która wydaje czasopismo a tej samej nazwie.

Omawia jego najnowszy podwójny 14-15 numer, a także opowiada o swoim nowym, dziesiątym już tomiku poezji " REPERKUSJE. SYMFONIA WIERSZY ŻAŁOSNYCH".

Informuje też o akcji, którą zainicjował, akcji zbierania użytkowych przedmiotów ozdobnych (patery, amfory), jakie niegdyś powstawały w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych.

Posłuchaj!



( fot. Henryk Bielamowicz/Wikipedia)

( fot. Henryk Bielamowicz/Wikipedia)

Prof. JANUSZ SKALSKI z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert z zakresu historii medycyny, przypomina kiedy i przez kogo zostały odkryte wody mineralne w IWONICZU i w jaki sposób wiążą się one z osobą króla Jana III Sobieskiego.

Posłuchaj!

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię