Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

„Nie są w stanie zabrać nam naszej wolności...” – wokół „Syndromu Hamleta”

Filmem otwarcia 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego był dokument, jednego z najbardziej twórczych duetów polskiego kina dokumentalnego Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego pt „Syndrom Hamleta”, w którym pokazane zostały różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Atak Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku dopisał niespodziewany, przejmujący komentarz do dokumentu. O filmie, Ukrainie i toczącej się wojnie mówili w Kole kultury autorzy obrazu Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski oraz Sławik Gawianiec, jeden z bohaterów filmu, w 2014 żołnierz walczący w Donbasie, dziś znów żołnierz walczący o wolność Ukrainy, który dostał specjalną przepustkę i z pomocą armii ukraińskiej dotarł do Krakowa. Program prowadziła Jolanta Drużyńska .

kadr z filmu "syndrom Hamleta" / mat.pras. KFF

J.Drużyńska rozmawia z E.Niewierą, P.Rosołowskim i S.Gawiancem

Syndrom Hamleta .

Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją na Ukrainę grupa młodych ludzi przygotowuje, pod kierunkiem teatralnej reżyserki Rozy Sarkisian spektakl, dla którego punktem wyjścia jest szekspirowski "Hamlet" a raczej słynne hamletowskie pytanie „być albo nie być". Przygotowanie spektaklu staje się dla piątki młodych ludzi : Oksany, Kati, Sławika, Romana i Rodiona próbą zmierzenia się z rzeczywistością Ukrainy, ale też z własną przeszłością, tożsamością. Ważne stają się usiłowania przepracowania traumy po powrocie z wojny w Donbasie w 2014/15 roku, ważne są pytania o to jaka ma być Ukraina, co dała wojna, jak powinien zmienić się kraj, czy warto w nim pozostać, czy szukać miejsca dla siebie poza nią. "Syndrom Hamleta" to także przejmujący film o wzajemnym poznawaniu się, o zrozumieniu, akceptacji wyborów, wybaczeniu, tolerancji. To obraz, który niesie nadzieję,  ale najazd wojsk rosyjskich na Ukrainę 24 lutego 2022 roku dopisał dojmujący i niespodziewany komentarz do filmu Niewiery i Rosołowskiego. Trójka bohaterów zmagających się z traumą wojenną: Roman, Katia i Sławik znów walczą, Rodion walczący o akceptację i tolerancję dla osób LGBT szyje mundury dla wojska, Oksana, która wyjechała z Ukrainy do Polski, by tu realizować swoją karierę organizuje pomoc humanitarną dla rodaków.

- „Nie są w stanie zabrać nam naszej wolności… - mówi Sławik Gawianiec i prosi o pomoc dla Ukrainy, obawiając się, że świat może o walce jego narodu o wolność i suwerenność zapomnieć, „przyzwyczaić się” do trwającej na Ukrainie wojny z rosyjskim agresorem.

"Syndrom Hamleta "

Zdjęcia Piotr Rosołowski

Scenariusz i reżyseria : Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski

Bohaterowie : Slavik Gavianets, Katya Kotliarova, Roman Kryvdyk, Rodion Shuygin-Grekalov, Oxana Cherkashyna, Roza Sarkisian

Muzyka :John Gürtler, Jan Miserre

Dźwięk: Marcin Lenarczyk, Jarosław Sadowski

Montaż: Agata Cierniak

Produkcja: Magdalena Kamińska, Agata Szymańska (Balapolis)Fotos

Elwira Niewiera, Sławik Gawianiec, Piotr Rosołowski/ Fot J.Drużyńska

Elwira Niewiera, Sławik Gawianiec, Piotr Rosołowski/ Fot J.Drużyńska

Elwira Niewiera

Reżyserka i scenarzystka. Urodziła się w 1976 roku. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych zrealizowanych wspólnie z Piotrem Rosołowskim: „Efekt domina” (m.in. Grand Prix „Złoty Róg“ i Grand Prix „Złoty Lajkonik" na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym, Złoty Gołąb na MFF DOK Leipzig) oraz „Książę i Dybuk” (m.in. Lew za najlepszy film dokumentalny o kinie na 74. Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polska Nagroda Filmowa 2019 za Najlepszy Film Dokumentalny). W swoich działaniach artystycznych koncentruje się przede wszystkim na politycznych, społecznych i kulturowych transformacjach w Europie Wschodniej. Laureatka nagrody Młodego Kina Niemieckiego w 2020 r. oraz prestiżowej amerykańskiej nagrody Chicken & Egg Award 2021.

Piotr Rosołowski

Reżyser i operator. Urodził się w 1977 roku. Jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji w Katowicach oraz stypendystą Academy of Media Arts w Kolonii. Współautor nominowanego do Oscara dokumentu "Królik po berlińsku" a także współreżyser filmu “Książę i Dybuk” nagrodzonego na 74 Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jest autorem zdjęć do wielu nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych m.in. nominowanego do Oscara krótkometrażowego filmu "On the Line” w reżyserii Reto Caffi. Laureatem nagrody Młodego Kina Niemieckiego w 2020, a także Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych oraz PSC oraz American Cinematographer Magazine Award za zdjęcia do filmu dokumentalnego “Ściana cieni” w reżyserii Elizy Kubarskiej.

Biogramy autorów filmu za mat.prasowe KFF

Autor:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię