Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Filmowy obraz męki Chrystusa

Życie i śmierć Jezusa Chrystusa są źródłem inspiracji dla twórców filmowych o skrajnie różnych poglądach. Część z nich wiernie oddaje nowotestamentowe wątki, inni próbują mierzyć się z interpretacją losów Zbawiciela, narażając się tym samym na spore ryzyko. Wspólnie z filmoznawczynią Kamilą Kołacz przyglądamy się 4 wybranym tytułom. Sylwia Paszkowska - zapraszam.

Kadr z filmu "Jesus Christ Superstar", mat. prasowe

1. "Jezus z Nazaretu" reż. Franco Zeffirelli (1977 r.)

Zdaniem wielu to najlepsza filmowa opowieść o życiu Jezusa Chrustusa ze znakomitą obsadą, kostiumami i scenografią, które przenoszą widza w czasy Nowego Testamentu. Historia kompletna pokazująca życie Jezusa od narodzin po męczeńską śmierć i zmartwychwstanie, a obdarzony hipnotyzującym spojrzeniem, błękitooki Robert Powell stał się wzorcowym ucieleśnieniem wyobrażeń Jezusa Chrystusa.

 

2. „Jesus Christ Superstar” reż. Norman Jewison (1973 r.)
Dla jednych to film obrazoburczy, dla innych luźna interpretacja wydarzeń z ostatniego tygodnia życia Jezusa. Film jest adaptacją rock opery o tym samym tytule stworzonej na przełomie lat 1969 i 1970 przez Brytyjczyków Andrew Lloyda Webbera (muzyka) i Tim'a Rice'a (libretto). Musical do dzisiaj jest chętnie grany przez teatry muzyczne na całym niemal świecie, w tym w Polsce, a jego filmowa wersja wciąż zachwyca swoja warstwą muzyczną.

 

3. "Ostatnie kuszenie Chrystusa" reż. Martin Scorsese (1988 r.)

Ekranizacja powieści Nikosa Kazandzakisa z 1951 r. Najbardziej kontrowersyjny film poświęcony postaci Jezusa, kładący nacisk na ludzką stronę jego dwoistej natury i wynikające stąd wahania i wątpliwości. W postać Chrystusa wcielił się William Dafoe. Już przed premierą obraz budził skrajnie negatywne emocje. W wielu krajach nie został nawet dopuszczony do oficjalnego obiegu. W Polsce doczekał się projekcji w kanale TVP Kultura w 2016 r., ta jednak wywołała prawdziwą burzę. Bez problemu można go zobaczyć w sieci i zastanowić się, czy odrzucenie wynika z niezrozumienia intencji twórców, czy głęboko umotywowanych racji.

 

 

4. "Pasja" reż. Mel Gibson (2004 r.)

Kontrowersyjny aktor hollywoodzki nakręcił kontrowersyjny, szokujący naturalizmem film poświęcony męczeńskiej śmierci Chrystusa, w którym oparł się na objawieniach niemieckiej mistyczki i wizjonerki, Anny Katarzyny Emmerich. Jak mówi Kamila Kołacz:

- Warto zestawić "Pasję" z "Ostatnim kuszeniem Chrystusa" z tego względu że te filmy tworzą swoisty dyptyk o schyłku życia Chrystysa. "Pasja" skupia się na udręce fizycznej Chrystusa, a "Ostatnie kuszenie" na stronie psychicznej jego cierpienia.

 

 

 

 

 

Fot. Kamila Kołacz, archiwum prywatne

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię