Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny rozgryza dodatki do żywności

Znane, stare powiedzenie mówi: “jesteś tym, co jesz”. W sobotnim Przystanku Kulinarnym wgryzaliśmy się w etykiety produktów spożywczych i sprawdzaliśmy ile jest w nich dodatków. Raport Najwyższej Izby Kontroli nie pozostawia suchej nitki na tym jak i w jakich ilościach stosowane są dodatki do żywności - rocznie wraz z dietą możemy spożywać nawet około dwóch kilogramów tych substacji. Zagłębiliśmy się w ten świat konserwantów, barwników, przeciwutleniaczy, emulgatorów i wszystkiego tego co jedzeniem nie jest a w jedzeniu jest. Sprawdziliśmy jak świadomie kupujemy produkty i czy czytamy etykiety.

Doktor Joanna Sobolewska-Zielińska z Wydziału Technologii Żywności Katedry Analizy i Oceny Jakości Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie tłumaczyła co się kryje pod tymi wszystkimi E, które znajdują się na etykietach produktów spożywczych, ile "chemii" znajduje się w tym co jemy i dlaczego tak jest.

O tym jak możemy ograniczyć tę chemię, którą codziennie przyjmujemy rozmawialiśmy z Julitą Bator, autorką bestsellera „Zamień chemię na jedzenie”  i bloga o tym samym tytule.

Z Julitą Bator rozmawialiśmy też o tym dlaczego najtrudniej do rezygnacji z przetworzonej żywności przekonać dzieci i jak to zrobić. Jak zastąpić kupne batoniki, w których roi się od różnych E, domowymi przekąskami i o jej nowej książce "Zamień chemię na energię czyli zdrowie i siła na wynos".

Jak zwykle w Przystanku Kulinarnym była też Paulina Bandura z krakowskiej Księgarni pod Globusem z książkową propozycją.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię