Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Przystanek Kulinarny kibicuje w Bocuse d'Or

Prestiżowy, bardzo trudny, dla profesjonalistów. 4 listopada w Krakowie odbędzie się polski finał międzynarodowego konkursu Bocuse d’Or. To prawdziwe igrzyska kulinarne, zwane też kulinarną Liga Mistrzów czy Formułą Jeden. Skąd wzięła się ta sportowa nomenklatura? A stąd, że zmagania szefów kuchni zorganizowano na sposób zawodów sportowych. Jest czas, w którym muszą wykonać swoje zadania, są kibice, którzy głośno dopingują swoich ulubieńców.

Fot. Michał Hawliczek

Prezes zarządu Bocuse d’Or – Jacek Krawczyk opowiadał w Przystanku Kulinarnym na czym polega prestiż tych zawodów, dlaczego są tak ważne, i co oznacza zwycięstwo. 

Mówi Jacek Krawczyk Jacek Krawczyk

Jacek Krawczyk

Intensywne treningi cztery razy w tygodniu, i tak już od dwóch miesięcy. Szef kuchni krakowskiej restauracji Biała Róża Łukasz Cichy oraz jego młody pomocnik Hubert Kwiatek, uczeń Zespołu Szkół Gastronomicznych numer 1 w Krakowie, muszą działać jak jeden organizm. Podczas zawodów będą mieć 5 godzin i  35 minut, by sprostać oczekiwaniom międzynarodowego jury. 

Posłuchaj uczestników konkursu Szef kuchni krakowskiej restauracji Biała Róża Łukasz Cichy oraz jego młody pomocnik Hubert Kwiatek

Szef kuchni krakowskiej restauracji Biała Róża Łukasz Cichy oraz jego młody pomocnik Hubert Kwiatek

W sekcji literackiej Przystanku Kulinarnego, Paulina Bandura polecała książkę naukową! O słowach związanych z kuchnią “Polskie kulinaria. Aspekty historycznojęzykowe, regionalne i kulturowe” pod redakcją Renaty Przybylskiej i Donaty Ochmann. Jak czytamy we wstępie „Inspiracją do powstania niniejszego tomu były badania nad regionalizmami w języku polskim prowadzone w Katedrze Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. […] Podjęta przez nas językoznawcza refleksja posłuży rozpoznaniu historycznych i regionalnych warstw kultury jedzenia, a rozszerzenie i pogłębienie badań w przyszłości pozwolą uzyskać pełniejszy obraz człowieka, który tę kulturę tworzy i zachowuje jej świadectwa w języku. Mamy nadzieję, że tak ujęta tematyka kulinariów w języku polskim zainteresuje Czytelników i rozbudzi ich poznawcze apetyty”.

Posłuchaj Pauliny Bandury Paulina Bandura

Paulina Bandura


Pliki

download
3zwyciezca-wilekiego-finalu-w-krakowie-1.pdf (258 KB)
Autor:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię