Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.15.09.2019 r.

(fot.Mariusz Paździora/Wikipedia)

 

Czy wiedzą Państwo?

Jak nazywa się powstała w XIV w. wieś, leżąca dziś w gminie ZEMBRZYCE w powiecie SUCHA BESKIDZKA.

W 1939 r. wieś została włączona do powiatu bielskiego w III Rzeszy,a granica z Generalnym Gubernatorstwem biegła wzdłuż pobliskiej rzeki Skawy.

W lipcu 1943 r. Niemcy dokonali deportacji mieszkańców wsi do obozów pracy przymusowej w III Rzeszy,  a na ich miejsce sprowadzono osadników niemieckich.

We wsi 22 lutego 1959 r. przebywał biskup KAROL WOJTYŁA, który w miejscowym kościele parafialnym poświęcił polichromię i witraże.

Wewnątrz kościoła znajduje się płaskorzeźba "Zdjęcie z Krzyża" z roku 1904 autorstwa krakowskiego rzeźbiarza ALOJZEGO BUNSCHA, ojca malarza ADAMA i pisarza KAROLA.

Proszę podać nazwę tej wsi.

 

ADRES INTERNETOWY:  [email protected]

                                      do godz. 7.30. dnia 15.09. 2019 r.

 

 

UPOMINKI:

przewodnik "GRUZJA" - Wydawnictwa "BEZDROŻA".

2 zestawy publikacji o OLKUSZU i ZIEMI OLKUSKIEJ

2 książki " SEKRETY KRYNICY I OKOLIC" - Bartłomieja G. Sali

 


 

( od lewej J.Sypień i K.Kulig ).

 

Do czwartku 19.09. 2019 r. na olkuskim Rynku można oglądać posterową wystawę "OLKUSZ I ZIEMIA OLKUSKA PODCZAS II WOJNY ŚWIATOWEJ".

Przypomina ona postaci tak znane jak na przykład lotnik WŁADYSŁAW GNYŚ (1910 - 2000) oraz konstruktor - lotnik, współpracownik wywiadu Armii Krajowej ANTONI KOCJAN (1902-1944).

Wystawa chroni także przed niepamięcią pochodzących z Ziemi Olkuskiej obrońców Westerplatte: kaprala BRONISŁAWA GRUDZIŃSKIEGO (1911-1992) i strzelca ALEKSANDRA CZAJĘ, a także jednego z grona "cichociemnych" STEFANA PRZYBYLIKA (1918 -2007) pseudonim "GRUCH".

(fot. Jacek Sypień)

Z lewej : Konrad Kulig i uczestnik olkuskich obchodów 1 września 2019 r. (na wózku)  99. letni kapitan BOLESŁAW GĄDEK ps. Ryś, urodzony w 1920 r. w WIELMOŻY (ówczesny powiat olkuski), przed wojną członek Związku Strzeleckiego, żołnierz Związku Walki Zbrojnej, Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej, partyzant oddziału krypt. Szarańcza z Obwodu Olkusz AK. Po wojnie członek Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

Wystawę można obejrzeć klikając tutaj:  https://www.biblioteka.olkusz.pl/images/do-pobrania/IIwojna_wystawa.pdf

 

O wystawie opowiadają jej autorzy: (trzecim jest Mateusz Radomski) KONRAD KULIG - prezes olkuskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz historyk JACEK SYPIEŃ prezes Stowarzyszenia Zamek RABSZTYN, który zauważa że podczas "JUROMANII" - Święta Szlaku Orlich Gniazd (20-22. 09.19) akcentów historycznych też nie zabraknie.

Posłuchaj!

 

 


 

 

 

(fot. CZESŁAW SZYNALIK)

 

W niedzielę 8.09.2019 r. na MIEJSKIEJ GÓRZE w LIMANOWEJ zakończył się cykl tegorocznych wędrówek z cyklu "ODKRYJ BESKID WYSPOWY".

Finałem i zarazem podsumowaniem tej akcji  będzie  IX Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "BESKIDZKA PODKÓWECKA" , który odbędzie się  w niedzielę 22. września w TENCZYNIE. Początek prezentacji na boisku sportowym LKS “Topór” w samo południe, o godz. 12.00.

A my posłuchajmy ostatniej tegorocznej rozmowy z przewodnikiem górskim DARIUSZEM GACKIEM, o szczycie, który co prawda w Beskidzie Wyspowym nie leży, ale właśnie z niego można oglądać piękne panoramy tego pasma!

 

POTACZKOWA   (fot.Jerzy Opioła/Wikipedia).

 


 

 

Fragment instalacji "Tłum", 2019 r."

 

Posłuchaj co MARIA RZĄCA mówi o swojej twórczości!

W Galerii Pałacu "VAUXHALL" (Centrum Kultury i Sportu) w KRZESZOWICACH do 11.10.2019 r. czynna jest wystawa "CHWILA ZATRZYMANA W FORMIE".

To wystawa rzeźby krakowskiej artystki MARII RZĄCY, która jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w pracowni prof. ASP JÓZEFA MURZYNA).

Artystka tworzy w różnych technikach i materiałach, a powstające w jej pracowni realizacje, najczęściej stanowią cykle tematyczne.

Na krzeszowickiej ekspozycji prezentuje trzy cykle: " Tłum", "Głowy" oraz "Relacje".

 

 


 

W ten weekend (13 - 15.09. 2019) w Domu Kultury w PRZECISZOWIE w powiecie oświęcimskim odbędzie się XIX Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Wójta Gminy Przeciszów.

Impreza jest inicjatywą Klubu Modelarskiego "Orzeł" działającego od 19. lat przy przeciszowskim Domu Kultury.

 

Obecnie to największy konkurs tego typu w Polsce, a uczestniczą w nim oprócz krajowych modelarzy, także goście z Czech, Słowacji, Niemiec, Norwegii, Litwy, Ukrainy, Rosji i Białorusi. W tym gronie są również Mistrzowie Świata i Europy.

Na czym polega modelarstwo kartonowe i jaki jest program tegorocznego konkursu wyjaśnia ŁUKASZ FUCZEK modelarz, pomysłodawca konkursu w Przeciszowie.

Posłuchaj!

 


 

(fot.ZBIGNIEW MENTEL)

 

ZUZANNA JURKIEWICZ pochodzi z KLUCZ koło Olkusza. Od września jest olkuską licealistką.

Pisze wiersze, a ostatnio także komponuje i próbuje sił w nurcie tak zwanej "poezji śpiewanej".

 

(fot.MAREK TARNÓWKA).

 

Wiersze pisali także jej rodzice, ale wędrowały one do szuflady. Natomiast Zuzia zdecydowała się swe wiersze upublicznić i kilka z nich zostało wyróżnionych i wydrukowanych w poetyckich antologiach.

Posłuchaj o czym pisze wiersze i jak śpiewa własną kompozycję "Wejdźmy na wzgórze" ( aranżacja wokalu Karolina Tosia Sypniewska) !

Fot.JACEK SYPIEŃ.

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię