MARS.Czerwona Planeta! Jej przeszłość od lat fascynuje naukowców, którzy poszukują na niej śladów wody, a więc życia. Na razie wysyłamy na Marsa misje bezzałogowe, ale kiedyś pewnie i człowiek tam doleci. Czy jest to odległa przyszłość ? Lot na Marsa....i z powrotem? Posłuchaj prof. RYSZARDA TADEUSIEWICZA z Akademii Górniczo - Hutniczej.
- A
- A
- A
Audycja z dn.29.11.2015 r.


fot. Bartosz Kosiorek Gang65/Wikipedia
Czy zastanawiali się Państwo co owady robią zimą? Pszczoły, komary, szerszenie? Wyjaśnia to entomolog z Uniwersytetu Rolniczego prof. KAZIMIERZ WIECH. Posłuchaj!


ZDZISŁAW CZEPPE (ur. 1917. Limanowa - zm. 1991 Tuchów) to geograf, geomorfolog i polarnik, wykładowca akademicki, od 1978 r profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, autor licznych prac naukowych.
Organizator Zakładu Geografii Fizycznej UJ i wieloletni jego Kierownik (1968-1988), inicjator problematyki kompleksowych badań środowiska przyrodniczego w Instytucie Geografii UJ, autor 101 publikacji.
Kilkukrotnie odbywał wyprawy i prowadził badania naukowe na Spitsbergenie. Był zwolennikiem kompleksowych badań w geografii fizycznej. Uważał, że granica kontynentalna Europa -Azja pomiędzy Morzem Azowskim i Morzem Kaspijskim przebiega tektonicznym Obniżeniem Kumsko - Manyckim.
O jego życiu i pracy opowiada prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności. Posłuchaj!
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:28
Rynek pracy bez Ukraińców? „Mielibyśmy poważny problem”
-
19:53
Choroby tropikalne wracają z nami z ferii. Lekarze w Małopolsce notują kolejne przypadki dengi
-
19:00
Jagiellonki ruszają do walki o utrzymanie. "W każdym meczu będziemy walczyć o pełną pulę"
-
18:34
Muzułmanie chcą mieć w Krakowie nowe miejsce modlitw. Zbierają pieniądze na remont i wynajem lokalu
-
17:52
Park Zdrojowy w Krynicy do remontu. Będzie jaśniej i bezpieczniej
-
17:40
Jadwiga i Kinga wciąż pracują pod ziemią, ale meta jest już blisko
-
17:15
Za kilka dni tramwaje i autobusy wrócą na ulicę Starowiślną
-
16:27
Mieszkańcy będą konsultować budowę linii kolejowej z Krakowa do Niepołomic
-
15:55
Nowe Idee: Hejt, fake newsy i prawo do zapomnienia – jak chronić swój wizerunek w internecie?
-
15:32
Czereśniowa zima w Nowej Hucie!
-
15:29
Sprawa zaginięcia Roberta Wójtowicza. Jest decyzja prokuratury ws. wznowienia śledztwa
-
15:13
Zarzuty wobec biskupa tarnowskiego. Kuria przedstawia swoje stanowisko
-
15:12
Będzie przejście pod torami w Libiążu? Najpierw trzeba będzie długo poczekać
-
14:58
"Listy laureatów są wciąż zdominowane przez mężczyzn". Ruszył nabór do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej
-
14:46
Gołębi w Krakowie będzie mniej, bo dostaną antykoncepcję