ZAGADKA HISTORYCZNA (27.12.)
W jednym z wielkopolskich miast powiatowych na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego (27.12.), od 10 do 26 listopada 1918 r. Polacy wystąpili przeciwko władzy pruskiej.
ZAGADKA HISTORYCZNA (27.12.)
W jednym z wielkopolskich miast powiatowych na miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego (27.12.), od 10 do 26 listopada 1918 r. Polacy wystąpili przeciwko władzy pruskiej.
Wielkopolski Dom Katolicki ( fot.Stiopa/Wikipedia)
Przedstawiciele żołnierzy - Polaków zwołali wiec w Domu Katolickim, utworzyli Komitet Ludowy i uchwalili następującą rezolucję:
(...) żołnierze, obywatele i młodzież polska żądają uroczyście wolnej, niepodległej i zjednoczonej Polski Ludowej z wolnym przystępem do morza w granicach sprzed pierwszego rozbioru i przyrzekają w jej obronie dać życie i mienie"
Efektem tego był szereg ustępstw na rzecz ludności polskiej, między innymi wycofano z miasta niemiecki 46 pułk piechoty, a w Królewskim Katolickim Gimnazjum Męskim przywrócono naukę religii w języku polskim.
Gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie w noc sylwestrową powstańcy przejęli władzę, a 1 stycznia 1919 r. polskie już miasto wizytował Ignacy Jan Paderewski (1860 -1941).
Proszę podać nazwę tego miasta.
ADRES INTERNETOWY [email protected]
do godz. 7.30. dnia 27.12. 2020 r.
UPOMINKI:
album " LEĆ ORLE BIAŁY. NA szlaku niepodległości KUJAW I POMORZA".
IX tom wydawnictwa "MAŁOPOLSKA. REGIONY - REGIONALIZMY - MAŁE OJCZYZNY"
płyta CD Aleksandra Hortensja Dąbek gra utwory Chopina i Schumanna.
album "SACHA STAWIARSKI. MALARSTWO"
album "OPOWIEŚCI Z SERCA TATR"
Historyk TOMASZ SAWICKI wraz z regionalistą JANEM RYSZARDEM CHOJOWSKIM jest autorem nowej publikacji zatytułowanej " NIECH GRA!"
Niech gra górnicza orkiestra dęta z BOLESŁAWIA koło Olkusza, którą założył w 1896 r. inżynier kopalniany ANDRZEJ ALBRECHT.
Od roku 1911 muzycy działali przy wsparciu Ochotniczej Straży Ogniowej w Bolesławiu, by w czasie I wojny światowej powrócić pod opiekę kopalni.
Orkiestrę prowadził wówczas ADAM PĘDRAS. Jego syn MIECZYSŁAW był kapelmistrzem orkiestry aż do 1992 r.
(fot. z archiwum rodziny Pędrasów)
MIECZYSŁAW PĘDRAS w czasie II wojny światowej był na skraju śmierci, ale przeżył między innymi dzięki muzyce.
Posłuchaj!
(fot.K.Bonecki)
fot. Mariusz Paździora/Wikipedia
PIOTR BOROŃ historyk i badacz dziejów Krakowa tym razem zwraca uwagę na historię Wolnego Miasta Krakowa, zwanego też Rzeczpospolitą Krakowską.
Było to państwo utworzone na kongresie wiedeńskim w 1815 r. pozostające pod kontrolą trzech państw sąsiednich: Imperium Rosyjskiego, Królestwa Prus i Cesarstwa Austrii. Było pół-demokratyczną republiką konstytucyjną opartą na Kodeksie Napoleona i własnej konstytucji nadanej, nota bene, 3 maja 1815 r. Jak zakończyło polityczny byt na mapie Europy?
Posłuchaj!
(fot.Andrzej Otrębski/Wikipedia)
BISTUSZOWA – to wieś w gminie Ryglice, nieopodal Tuchowa.
Zachował się w niej dwór rodu Bossowskich, ale jeszcze kilkanaście lat po II wojnie światowej w Bistuszowej na KOZŁOWIE istniał inny dwór.
Opowiada o nim związany rodzinnie z tym miejscem TOMASZ WANTUCH -Prezes Towarzystwa Miłośników Tuchowa.
Posłuchaj!
Tarnowski historyk dr KAZIMIERZ BAŃBURSKI przedstawia sylwetkę pierwszego prezydenta TARNOWA - ADAMA MARSZAŁKOWICZA herbu Zadora, urodzonego w 1896 r. we wsi STRONIE (dziś powiat limanowski)
W 1924 r. ożenił się Zofią Turnau posiadającą majątek w ZGŁOBICACH koło Tarnowa.
Za jego rządów w Tarnowie (1930 - 1934) wybudowano między innymi Grób Nieznanego Żołnierza (wcześniej pamiątkowa płyta była na Placu Kazimierza Wielkiego).
Przeniósł też w 1931 roku siedzibę Zarządu Miasta Tarnowa z Ratusza na ulicę Bernardyńską, a ratusz objęły we władanie tarnowskie muzea (miejskie i diecezjalne).
ADAM MARSZAŁKOWICZ był najpierw komisarzem rządowym, a potem pełniącym obowiązki pierwszego prezydenta Tarnowa.
Dlaczego nie udała mu się ta kariera? Jak potoczyły się jego powojenne losy?
Posłuchaj!
(fot. Christophoros/ Wikipedia)