Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.15.11.2020 r.

Rynek w Proszowicach ( fot.krkpr/Wikipedia)

 

ZAGADKA REGIONALNA (15.11.)

 

Fenomen sportu, który odszedł zbyt wcześnie, w wieku 44 lat.

Lekkoatleta, długodystansowiec urodził się w 1911 r. w PROSZOWICACH i tam zmarł w roku 1956.

Jego sportowy talent odkryto, gdy służył w wojsku. W połowie lat 30. reprezentował WKS Kielce. Zdobył wówczas wicemistrzostwo Polski w maratonie.

W 1937 r. w Białymstoku, jako zawodnik "Warszawianki", zdobył złoty medal mistrzostw Polski w chodzie na 50 kilometrów, a rok później sięgnął po mistrzostwo kraju w maratonie i w biegu na 10 000 metrów.

Trzykrotnie startował w reprezentacji Polski w meczach międzypaństwowych. Ścigał się z Januszem Kusocińskim i miał prawie takie same wyniki jak on.

II wojna światowa przerwała jego karierę, popadł w alkoholizm i zmarł w opuszczeniu.

Ponoć starsi proszowianie pamiętają jeszcze jak ścigał się z kolejką wąskotorową i autobusami kursującymi do Krakowa i wychodził zazwyczaj z tych wyścigów zwycięsko.

Proszę podać jego imię i nazwisko.

 

                                                        ADRES INTERNETOWY: [email protected]

                                                                                             do godz. 7.30. dnia 15.11. 2020 r.

 

 

 

UPOMINKI:

książka Julie Bogart " SZKOŁA W DOMU"

2 zestawy tomików poezji JOLANTY SAK ("Gdyby coś kiedyś", "...Miało się wydarzyć", "Błękit i burgund")

płyta CD "Śpiewy naszego rodu" z pieśniami łemkowskimi

książka Romy J.Fiszer "AMULET"

 


 

Pomnik Tadeusza Wojtaszka na terenie kampusu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (Al. 29 listopada)  fot.Paweł Jakubiec/Wikipedia

 

Prof. JAN SZAREK - emerytowany profesor Uniwersytetu Rolniczego przedstawia życiorys TADEUSZA SZCZEPANA WOJTASZKA (1920 - 1990) urodzonego w 1920 r. w LUTCZY koło Strzyżowa,  profesora nauk rolniczych w zakresie warzywnictwa.

W latach 1971 -1981 był rektorem krakowskiej Akademii Rolniczej.  Zorganizował  Wydział Ogrodniczy na tej uczelni i pełnił funkcję jego pierwszego dziekana.

Posłuchaj!

 


 

Bitwa pod Cecorą 1620 obraz Witolda Piwnickiego ( 1851 -1932)  fot. Wikipedia

 

We wrześniu 2020 r. minęło 400 lat od BITWY POD CECORĄ (1620 r.), w której, na terenach Hospodarstwa Mołdawskiego, armia osmańsko - tatarska pokonała wojska Rzeczpospolitej.

W Berezowce, (dziś kilka kilometrów od granicy ukraiński - mołdawskiej na Dniestrze) podczas odwrotu z pola bitwy zginął STEFAN ŻÓŁKIEWSKI (ur.1547 r.) hetman wielki koronny, zwycięzca między innymi bitwy z Rosjanami pod KŁUSZYNEM w 1610 r.

W Berezowce, w miejscu jego śmierci, pierwszy pomnik ufundowała wdowa po nim.

Obecny pomnik z 1910 r. odrestaurowany w roku 2003 przez polską ambasadę w Mołdawii oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", jest miejscem zlotów młodzieży polonijnej.

O Bitwie pod Cecorą opowiada ADAM BARTOSZ etnograf, w latach 1980 - 2012 dyrektor tarnowskiego Muzeum Okręgowego, który odwiedzał to miejsce.

Posłuchaj!

BIERIEZOWKA ( Mołdowa) fot. Jarosław Jędrysiak

 


 

 

Wysowa - Zdrój. Kościół p.w.Wniebowzięcia NMP ( fot.Andrzej Piecuch)


Regionalista gorlicki i przewodnik ANDRZEJ PIECUCH - autor opracowania „SZLAKI, ŚCIEŻKI, MIEJSCA I PAMIĄTKI ZWIĄZANE ZE ŚW. JANEM PAWŁEM II NA ZIEMI GORLICKIEJ" kończy dziś opowieść o wędrówkach Karola Wojtyły po Beskidzie Niskim.

Pierwsza odbyła się w 1952 r., druga rok później, trzecia w roku 1959, a w sierpniu 1961 roku biskup Karol Wojtyła wraz z grupą przyjaciół przemierzał szlaki od SZYMBARKU przez KLIMKÓWKĘ do ŚNIETNICY.

Wysowa - Zdrój  (fot.Andrzej Piecuch)

 

Dziś o pobycie w okolicy WYSOWEJ - ZDROJU wraz z Wandą i Andrzejem  Półtawskimi oraz o niemiłej przygodzie we wsi BLECHNARKA.

Incydent ten Wanda Półtawska opisała później w książce " Beskidzkie rekolekcje".

Posłuchaj!

 


 

 

 

Historyk TOMASZ SAWICKI wraz z regionalistą JANEM RYSZARDEM CHOJOWSKIM jest autorem nowej publikacji zatytułowanej " NIECH GRA!"

Niech gra górnicza orkiestra dęta z BOLESŁAWIA koło Olkusza, którą założył w 1896 r. inżynier kopalniany ANDRZEJ ALBRECHT.    

Od roku  1911 muzycy działali przy wsparciu Ochotniczej Straży Ogniowej w Bolesławiu, by w czasie I wojny światowej powrócić pod opiekę kopalni.

Orkiestrę prowadził wówczas ADAM PĘDRAS.  Jego syn MIECZYSŁAW był kapelmistrzem orkiestry aż do 1992 r. 

 

(fot.K.Bonecki)

 

Przy jakich okazjach obecnie koncertuje  Orkiestra Dęta Zakładów Górniczo - Hutniczych  "BOLESŁAW"? 

Posłuchaj!

 


 

 

Regionalistką red. MARIA BIEL - PAJĄKOWA, jest wraz z córką AGNIESZKĄ JUSIŃSKĄ, autorką publikacji " DOTKNIĘCI ISKRĄ BOŻĄ - o artystach, twórcach i pasjonatach w dzieje Choczni wpisanych".

Tym razem prezentuje biogram HENRYKA RAMĘDY, który urodził się w CHOCZNi w 1942 r. i tam uczęszczał do szkoły podstawowej.

Jego pozazawodową pasją stało się pisanie.

Jest autorem opowiadania "Zapiski marynarza", tomiku wierszy " Przebudzenie serca" oraz licznych wspomnień publikowanych na łamach prasy.

Posłuchaj!

Po maturze w wadowickim Liceum Ogólnokształcącym rozpoczął przygodę z morzem nauką w Państwowej Szkole Rybołówstwa Morskiego w GDYNI (dziś Uniwersytet Morski).

Pracował jako mechanik w Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich "Odra" w ŚWINOUJŚCIU.

W 1978 r. ukończył Wyższą Szkołę Morską i podjął pracę w Polskiej Żegludze Bałtyckiej w KOŁOBRZEGU.

Pływał też po świecie u zagranicznych armatorów. W 1992 r. "osiadł" na lądzie, choć nie stracił kontaktów z żeglugą.

 


 

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię