Dirk Bouts, Ukrzyżowanie z Tryptyku Pasyjnego, ok. 1455, Capilla Real, Granada - Maria Magdalena trzyma stopy Chrystusa. Jej czerwona suknia ma wyraźnie wyeksponowane rozsznurowanie na boku, co jest charakterystyczną cechą XV-wiecznych strojów ciążowych:
- A
- A
- A
Audycja z dn. 28.07.2017 r.
Święta Maria Magdalena to postać kontrowersyjna: według tradycji była ona nawróconą jawnogrzesznicą. Z ewangelicznych przekazów wynika, że do końca pozostała u boku Chrystusa: stała pod krzyżem, a w wielkanocny poranek przybyła do grobu, który zastała pusty. Jako pierwsza miała także spotkać Zmartwychwstałego Chrystusa. Kult św. Marii Magdaleny był bardzo rozwinięty w późnym średniowieczu i czasach nowożytnych, zatem w wielu zabytkowych kościołach i muzeach znajdziemy jej wizerunki. Dlaczego Chrystus ukazujący się Magdalenie po Zmartwychwstaniu trzyma łopatę albo grabie? Jakie kontrowersyjne treści kryć się mogą w detalach strojów Magdaleny? Dlaczego w gotyckich ołtarzach jej poświęconych ukazywano ją jako porośniętą włosami na całym ciele? Marcin Makowski i dr Magdalena Łanuszka zapraszają do ruszenia "Tropem sztuki" w Radiu Kraków.Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dieric_Bouts_-_Passion_Altarpiece_(central)_-_WGA02991.jpg
Ołtarz Marii Magdaleny z kościoła w Moszczenicy Niżnej koło Starego Sącza, ok. 1480, Muzeum Narodowe w Krakowie:
Św. Maria Magdalena unoszona przez anioły, prawe skrzydło dyptyku fundacji rodziny Winterfeldów, malarz gdański, ok. 1430-1435, Muzeum Narodowe w Warszawie:
Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gda%C5%84sk_Mary_Magdalene.jpg
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:05
12 października w Krakowie dowiesz się wszystkiego o omdleniach
-
13:56
Krakowscy urzędnicy docenieni. Uchwała krajobrazowa z nagrodą
-
12:12
Remont pętli tramwajowej w Mistrzejowicach skończy się... jeszcze później
-
11:16
Metro w Krakowie? Plan czeka na decyzję środowiskową
-
10:41
Ratownicy TOPR mają pełne ręce roboty. Przyczyną śnieg
-
10:06
Będzie tunel pod Wisłą i pod Lasem Łęgowym. Krok bliżej do powstania tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej
-
10:05
Szczeniaki,źrebaki, koźlaki i inne niedorosłe...
-
22:30
Rewolucja przemysłowa i piekło postępu