Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 20.08.2017 r.

Fot. Jan Mehlich/Wikipedia)

Prof. MACIEJ PAWLIKOWSKI z Akademii Górniczo - Hutniczej przekonuje, że w Sudetach mineralog potrzebny bywa nie tylko do poszukiwań " złotego pociągu". Posłuchaj!

 

 


 

Wigry (fot. Polimerek/Wikipedia).

 

Prof. STEFAN WITOLD ALEXANDROWICZ z Polskiej Akademii Umiejętności przypomina sylwetkę prof. JADWIGI WOŁOSZYŃSKIEJ (1882-1951) hydrobiologa, algologa i paleobotanika. Jako pierwsza kobieta ukończyła studia na Uniwersytecie Lwowskim.

W latach 1921–1923 pracowała w nowo powstałej, pierwszej polskiej stacji hydrobiologicznej na jeziorze Wigry. W 1924 r. rozpoczęła pracę w Krakowie w Instytucie Botanicznym UJ jako asystentka prof. Władysława Szafera. W 1930 r. została  docentką za pracę „Dinoflagellatae polskiego Bałtyku i błot nad Piaśnicą".

W latach 1930–1932 pełniła funkcję zastępcy profesora botaniki farmaceutycznej w Zakładzie Botaniki Farmaceutycznej UJ, zaś od 1932 była  profesorem nadzwyczajnym.
Podczas niemieckiej akcji pacyfikacyjnej tzw. Sonderaktion Krakau przeprowadzonej w Krakowie 6 listopada 1939 r., uniknęła aresztowania i została zwolniona do domu .  Posłuchaj !

" DEEP   LEARNING" - "głębokie uczenie"

Jest podkategorią uczenia maszynowego i polega na tworzeniu sieci neuronowych, które mają za zadanie udoskonalić technikę rozpoznawania głosu, wizję komputerową czy też przetwarzanie naturalnego języka. Ta technologia bardzo szybko staje się jednym z najbardziej rozchwytywanych obszarów w dziedzinie nauk komputerowych.

Informatyk, prof. Ryszard Tadeusiewicz z Akademii Górniczo - Hutniczej wyjaśnia znaczenie terminu " deep learning" - "głębokie uczenie". Posłuchaj!

 

 


Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię