Kopiec, czyli dzieło całego narodu



Kopiec Kościuszki to wyjątkowy pomnik, a właściwie symboliczna mogiła. Mierzy ponad trzydzieści metrów. Za projekt odpowiedzialni są Feliksowie (ojciec i syn) Radwańscy. Budowa trwała trzy lata i była wielkim wydarzeniem, w którym - w zamierzeniu - miał brać udział cały naród. Każdy mógł dorzucić trochę ziemi. Inauguracji sypania kopca towarzyszył występ włoskiej śpiewaczki i sztuczne ognie.


Panorama idealna



Ze szczytu Kopca Kościuszki podziwiać można panoramę na Kraków i Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy. Przy dobrej pogodzie widać także Tatry. Miejsce szczególnie doceniają fotografowie pilnie śledzący to, jak zmienia się stolica Małopolski.

Wystawa "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny"

Muzeum Kościuszkowskie działa od 2020 roku i prowadzone jest przez Komitet Kopca Kościuszki. Wystawę stałą "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny" zorganizowano w Bastionie V Fortu nr 2 "Kościuszko". Ma ona charakter narracyjny z użyciem wybranych artefaktów. Zwiedzający mają możliwość prześledzenia życia naczelnika od dzieciństwa na Mareczowszczyźnie po śmierć w szwajcarskiej Solurze.