- A
- A
- A
Zawdzięczamy im produkcję 1/3 żywności na świecie. Dziś światowy dzień pszczół
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Ustanowiło go ONZ z inicjatywy Słowenii. Pszczołom zawdzięczamy 1/3 produkcji żywności na całym świecie. Według szacunków, kiedy wymrą, zostaną nam jedynie 4 lata życia.Pszczoła miodna to gatunek owada błonkoskrzydłego z rodziny pszczołowatych - czytamy w encyklopedii. Ich zadaniem jest zbieranie nektaru i pyłku kwiatów oraz zapylanie roślin, np. drzew owocowych czy rzepaku. Do produktów, jakie im zawdzięczamy, należą przede wszystkim miód, wosk, kit, mleczko pszczele oraz pierzga.
- Pszczoły są zadowolone, bo mamy dzień pełen słońca. Pszczoły są owadami słońca i najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wylatywać z ula. Ściągamy z niego daszek, mamy górną kondygnację, czyli tzw. miodnię. To miejsce, w którym pszczoły gromadzą nektar. Każdy ul składa się z dwóch zasadniczych części: z gniazda, gdzie jest królowa i jest to taka wielka porodówka, oraz z miejsca, w którym magazynowany jest miód - tak o swoich ulach opowiada Przemysław Szeliga, prezes Zrzeszenia Pszczelarzy Krakowskich.
Rój pszczeli składa się z królowej matki, robotnic oraz trutni. Każda rodzina buduje gniazdo złożone nawet z 50 tysięcy osobników. Pszczoła robotnica żyje zaledwie 38 dni. W tym czasie produkuje 1/12 łyżeczki miodu. Miód nie trafia jednak bezpośrednio z ula do słoika. Musi jeszcze przejść kilka etapów - mówi Tadeusz Dudek z Pasieki Kraków.
- Bierzemy specjalny widelec do odsklepiania i zaczynamy zrywać górną warstwę wosku. Wirujemy. Z jednej ramki powinno być około kilograma miodu. Później przepuszczamy go przez sito do wiadereczko. A następnie do słoika i na stół - opowiada Tadeusz Dudek.
Aby wyprodukować kilogram miodu, pszczoły muszą przysiąść na kwiatach około 4 miliony razy.
Miód nie jest lekarstwem, choć z uwagi na właściwości antybakteryjne bywa tak traktowany. Dodatkowo wspomaga chociażby leczenie ran, chorób wątroby czy gardła i to oczywiście nie koniec jego cudownych właściwości. Badania nie potwierdzają, co prawda, wpływu miodu na długowieczność, ale mówi się o tym, że ojciec medycyny Hipokrates dożył 111 lat życia właśnie dzięki spożywaniu dużych ilości.
Wiadomo natomiast na pewno, że bez pszczół ludzkość nie pożyje zbyt długo. Według szacunków, po wymarciu tych owadów, zostanie nam jakieś 4 lata. Eksperci alarmują, że populacja pszczół w skali świata ciągle się zmniejsza. Spadek ich liczebności już dziś powoduje duże straty w sektorze produkcyjnym, medycznym oraz dla środowiska.
- Ludzkość i przyroda bez owadów zapylających nie jest w stanie funkcjonować. Czy cztery lata, czy pięć... czy może dziesięć... ja bym zadał pytanie, jakie to będzie życie. Bo co to za życie, które ograniczy się do bardzo niewielkiej, bardzo monotonnej diety? Nasze organizmy przyzwyczaiły się do spożywania pewnych potraw. Potrzebujemy substancji, które pochodzą z roślin zapylanych przez pszczoły - mówi Przemysław Szeliga.
I nasuwa się jeszcze jedno pytanie: co my możemy zrobić dla pszczół? Wystarczy, że nie skosimy całego trawnika. Można posadzić rośliny pyłko- bądź nektarodajne, a w upalny dzień wystawić poidełko dla owadów.
Magdalena Zbylut-Wiśniewska/RK/jz
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:48
Nowy rozdział i śledztwo. Jest data otwarcia stadionu Sandecji
-
14:27
UJ buduje teleskop kosmiczny, żeby badać pochodzenie ziemskiej wody
-
14:15
Koncerty na miejskich placach i w klubach z okazji sobotniej Nocy Jazzu
-
13:55
Spore utrudnienia na kolei. Dwa pociągi na jednym torze skierowane na siebie
-
13:36
Jak będzie wyglądała Modrzejówka po remoncie? Są wyniki konkursu
-
13:12
Maturzysta może składać odwołania od oceny egzaminu. Jak to zrobić?
-
12:25
Nocne działania w Krakowie. 107 mandatów, 87 pouczeń i 7 wniosków do sądu o ukaranie
-
12:04
Groźny wypadek z udziałem motocykla na obwodnicy Krakowa
-
11:51
Oszukał mieszkankę Wieliczki, pieniądze wypłacił w Piekarach Śląskich. Rozpoznajesz go? ZDJĘCIA
-
11:10
Księżyc w pełni nad Tatrami
-
10:31
Krakowskie Centrum Terapii Uzależnień (KCTU) zostało utworzone w 2000 r.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze