Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marszałek Sejmu Szymona Hołowni spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą

W piątek ok. godz. 12.30 zakończyło się spotkanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą marszałkowi towarzyszył Jacek Cichocki, który będzie nowym szefem Kancelarii Sejmu. Obecna była też szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

fot: PAP/Leszek Szymański

Marszałek Sejmu: prezydent zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich terminów związanych z formowaniem się nowego rządu

Prezydent Andrzej Duda zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich terminów związanych z formowaniem się nowego rządu - powiedział w piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak dodał, prezydent mówił też o projekcie ustawy, który ma wnieść do Sejmu, o działaniu organów państwa w sytuacji zagrożenia zewnętrznego.

W piątek przed południem marszałek Hołownia spotkał się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą.

Na konferencji prasowej w Sejmie po spotkaniu Hołownia przekazał, że poruszył z prezydentem wiele tematów. "Pan prezydent zapewnił mnie, że będzie przestrzegał wszystkich konstytucyjnych terminów związanych z formowaniem się w Polsce nowego rządu i że wszystkie czynności, które w związku z tym konstytucja przewiduje dla prezydenta RP będzie wykonywał bez żadnej zwłoki" - powiedział marszałek Sejmu. "Że te procesy będą biegły szybko, sprawnie z poczuciem odpowiedzialności za państwo i takiej powagi, która należy się tej sytuacji, w której się znaleźliśmy - zmiany władzy, zmiany rządu" - podkreślił.

Hołownia przekazał, że poruszył też z prezydentem kwestie związane z sytuacją geopolityczną naszego kraju. "Pan prezydent mówił o projekcie ustawy, który niebawem ma wnieść do Sejmu, ustawy o działaniu organów państwa w sytuacji zagrożenia zewnętrznego" - zaznaczył marszałek.

Jak dodał, "jest to propozycja wprowadzająca w pewnym sensie można powiedzieć nowe (...) tam będą też elementy starych systemów zarządzania odpowiedzialnością w sytuacji zagrożenia, które nie daj Boże, ale mogłoby spotkać Rzeczpospolitą".

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych poinformowała PAP, że projekt ustawy zostanie oficjalnie złożony w Sejmie w najbliższych dniach.

"Rozmawialiśmy też o perspektywach, które może mieć nowy rząd w kwestiach o których już rozmawialiśmy z panem prezydentem w czasie konsultacji na które nas zapraszał. Pan prezydent zapoznał mnie ze swoim stanowiskiem w tych kwestiach. Chodzi o kontynuowanie różnych rzeczy, które były rozpoczęte w czasie poprzedniego rządu. Pytał też o moje spojrzenie i mojego ugrupowania politycznego na te kwestie" - powiedział Hołownia.

Na konferencji prasowej w Sejmie po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, Szymon Hołownia wskazał, że "dziś przed nami stoją zadania absolutnie podstawowe: musimy w najbliższy wtorek wykreować wszystkie komisje sejmowe, musimy je ruszyć do pracy, bo one muszą się ukonstytuować".

"Mam nadzieję, że prezydium Sejmu zgodzi się ze mną, że powinniśmy jak najszybciej zacząć procedować już realne, przynoszące coś ludziom projekty ustaw i wierzę, że stanie się to bardzo szybko, po wszystkich tych kwestiach formalnych, które dziś mamy do załatwienia" - podkreślił marszałek Sejmu.

Hołownia był też pytany m.in. o to, czy w gronie większości parlamentarnej rozmawiano już o "jakimś planie zapowiadanych (...) komisji śledczych".

"Jeżeli chodzi o komisje śledcze, rozmawiamy o nich i one będą w tym parlamencie" - powiedział marszałek Sejmu. Jak dodał, jest "jakiś wstępny zarys tego, jak mogłyby wyglądać, w tym pierwszym, oczywiście, etapie".

"Nie wiem, czy komisje śledcze to temat akurat na przyszły tydzień i na te posiedzenia w przyszłym tygodniu, natomiast wydaje mi się, że w tym roku, będziemy musieli tę procedurę zacząć, a dla mnie jako marszałka Sejmu, będzie szalenie ważne, żeby te komisje śledcze nie były kolejnymi teatrami politycznymi, których już w tym gmachu oglądaliśmy często bardzo dużo, tylko realnymi komisjami, które w realny sposób, wyposażone w realne kompetencje, będą ustalały prawdę, fakty i będą mogły zająć się później innymi rzeczami".

Hołownia podkreślił, że w związku z tym "nie przewiduje ciągnących się miesiącami oper mydlanych".

"Chciałbym mniej, szybciej, bardziej precyzyjnie, tak, żebyśmy szybko ludziom zaczęli przynosić efekty naszych prac, a nie lansowali się w mediach jako niewzruszeni sędziowie przesłuchujący świadków" - dodał.

Szefowa Kancelarii Prezydenta: prezydent Duda złożył na ręce marszałka Sejmu projekt ustawy o działaniach organów państwa w warunkach zagrożenia

Prezydent Andrzej Duda złożył na ręce Marszałka projekt strategicznej ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, która reformuje system dowodzenia polskiej armii - poinformowała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Iganczak-Bandych.

W piątek w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z marszałkiem Sejmu X kadencji Szymonem Hołownią. "Zakończyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią. To było dobre spotkanie w życzliwej atmosferze. Prezydent podkreślił pełną gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem w najważniejszych dla Polski sprawach" napisała po spotkaniu Ignaczak-Bandych na portalu X (Twitterze).

"Jednocześnie Prezydent wyraził ubolewanie z powodu braku przedstawiciela największego klubu parlamentarnego w Prezydium Sejmu, co jest sytuacją niezgodną ze standardami demokratycznymi. Prezydent przypomniał swoje słowa z Orędzia wygłoszonego podczas pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji, w którym zaapelował o pełną reprezentację wszystkich klubów w Prezydium izby niższej parlamentu" - dodała.

Ignaczak-Bandych poinformowała też, że prezydent podczas spotkania z marszałkiem Sejmu zapewnił, że "wszystkie konstytucyjne terminy związane z powołaniem rządu są i będą dotrzymane".

Szefowa Kancelarii Prezydenta RP dodała, że prezydent "złożył na ręce Marszałka projekt strategicznej ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, która reformuje system dowodzenia polskiej armii". "Prezydent wyraził oczekiwanie sprawnego procedowania strategicznie ważnej dla bezpieczeństwa państwa ustawy i zaprosił wszystkie kluby do prac nad jej finalnym kształtem" - zaznaczyła. Ignaczak-Bandych dodała w rozmowie z PAP, że projekt ustawy zostanie oficjalnie złożony w Sejmie w najbliższych dniach.

W sierpniu do Sejmu poprzedniej kadencji trafił prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa; projekt nie doczekał się jednak procedowania w Sejmie IX kadencji.

Przygotowany w BBN we współpracy z MON prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa dotyczy trzech obszarów - funkcjonowania systemu kierowania bezpieczeństwem państwa, planowania obronnego i najważniejszych dokumentów w tym zakresie oraz struktur dowodzenia w Wojsku Polskim.

Autor:
Polska Agencja Prasowa

Opracowanie:
Krzysztof Orski

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię