Chanuka, czyli "Święto świateł" upamiętnia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami. Gdy Grecy zdobyli Jerozolimę, ich władca Antioch IV zabronił żydowskich obrządków i nakazał prześladowanie niestosujących się do zakazu, a w Świątyni Jerozolimskiej ustanowił kult jednego z hellenistycznych bóstw. Żydzi pokonali najeźdźców w grudniu 164 r. przed Chrystusem.

Podczas ponownego uświęcenia Świątyni Jerozolimskiej wydarzył się cud - potrzebna do sprawowania obrządków oliwa paliła się przez osiem dni, choć przewidywano, że wystarczy jej zaledwie na jeden dzień. Od tamtej pory Żydzi, pamiętając o cudzie, zapalają w czasie Chanuki przez osiem dni chanukową świecę na chanukiji ustawianej przeważnie na parapecie okna w widocznym z ulicy miejscu.

W tym roku z racji obostrzeń sanitarnych na krakowskim Kazimierzu nie będzie publicznego zapalenia chanukowego świecznika. W żydowskich domach nie zabraknie jednak potraw, które mają być tłuste, jak cudownie rozmnożona oliwa.

Tradycyjne potrawy chanukowe to m.in. przyrządzane na oleju na pamiątkę cudu placki ziemniaczane zwane latkes oraz nadziewane np. konfiturami pączki.

- Izraelczycy jedzą trzy razy więcej pączków w tym czasie, niż wynosi populacja. Warto też wspomnieć o latkesach, plackach ziemniaczanych przygotowywanych na to święto. Znamy te przepisy, ta kuchnia idzie w świat. Kuchnia żydowska jest kuchnią całego świata - mówi Aleksandra Doniczka, znawczyni kuchni żydowskiej.

Życzenia z okazji święta przekazała m.in. Gmina Żydowska w stolicy. "Wkrótce będziemy świętować Chanukę i zapalać świece. Przyjmijcie nasze życzenia, aby ich blask połączył nas wszystkich i sprawił, że pomimo oddalenia poczujemy więź i jedność. Światło i ciepło bijące od chanukowych świec niech rozgrzeją nasze serca, rozświetlą myśli i uczucia, przypomną zwycięstwo Machabeuszy i dadzą wiarę w lepszą przyszłość. Wesołej Chanuki! Chag Chanuka Sameach!" - przekazali w mediach społecznościowych członkowie i zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Chabad Lubawicz Polska, czyli grupa chasydzka zaplanowała z kolei na niedzielny wieczór, na godz. 18 zapalenie świec chanukowych oraz koncert. Będzie on także transmitowany online.

Również Muzeum POLIN zorganizowało wydarzenia z okazji Chanuki. Muzeum przygotowało "Rodzinną Chanuką Online 2020". W ramach tego wydarzenia będzie można obejrzeć filmy z udziałem dzieci dotyczących tradycji tego święta. "Na rodzinnych warsztatach online poczujemy smaki i zapachy, wsłuchamy się w dźwięki i melodie, zobaczymy kolory i światła Chanuki" - przekazało muzeum.

W tegorocznym programie znalazły się także dwie premiery - koncert przygotowany we współpracy z Sinfonia Varsovia pt. "Klarnet i przyjaciele – Koncert Przyjazny Sensorycznie" i spektakl Teatru Lalka pt. "Piaskowy Wilk" w reżyserii. Julii Szmyt. Ponadto muzeum zaplanowało, że z grupą dzieci zaprojektuje "Nasze CUDowne miasto świateł" – animowaną instalację świetlną, którą podziwiać będzie można zaraz po zmroku 13 grudnia na fasadzie budynku muzeum.

Chanuka to także święto, które bardzo lubią dzieci. Najpopularniejszą zabawą chanukową dla nich jest tzw. drejdel, czyli czworoboczny bączek. Na jego ściankach znajdują się cztery hebrajskie litery: n, g, h, f/sz, które są pierwszymi literami zdania "Nes gadol haja szam", co oznacza "Cud wielki zdarzył się tam". Dzieci są także obdarowywane prezentami.

Świętowanie Chanuki potrwa do 18 grudnia.

 

(PAP/Anna Łoś/jp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.