Według ostatnich prognoz IMGW, w nadchodzący weekend w całym kraju należy spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem, a nocami oraz na północy Polski również śniegu. Nocami mróz, szczególnie na wschodzie oraz w kotlinach górskich, gdzie temperatura może spaść do minus 8 stopni Celsjusza. Najwięcej słońca na zachodzie i południu, tam też najcieplejsze dni, do sześciu stopni na plusie. Umiarkowany, a okresami też dość silny i porywisty, wiatr wiał będzie z północnego zachodu i zachodu. Nad morzem porywy wiatru osiągać mogą nawet 80 km/h, w górach do 70 km/h powodując zawieje i zamiecie śnieżne.

W piątek na pogodę w kraju będzie miał wpływ zatoki niżowej związanej z niżej znad północno-zachodniej Rosji. Z północy napłynie do Polski powietrze arktyczne. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1008 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

Na północy kraju spodziewane są opady śniegu, choć temperatura powietrza będzie dochodziła od dwóch stopni w Gdańsku do plus pięciu stopni Celsjusza w Szczecinie. Chłodniej będzie w Suwałkach, gdzie spodziewana jest temperatura maksymalna na poziomie zera stopni. Miejscami może dojść do oblodzeń mokrych nawierzchni dróg i chodników.

W województwach wielkopolskim, lubuskim i kujawsko-pomorskim spodziewane są lokalnie niewielkie opady śniegu. Temperatura maksymalna będzie oscylowała między 3 a 5 stopniami Celsjusza. Podobna pogoda zapowiada się w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim. Spodziewane są przelotne opady śniegu, głównie w drugiej połowie dnia. Temperatura maksymalna od jednego do trzech stopni.

W trzech województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim możliwe są przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 1°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych. W szczytowych partiach Sudetów przelotne opady śniegu. Tu także temperatury mogą spaść nawet do minus jedenastu stopni. W województwach małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim w piątek prognozowane jest zachmurzenie duże z rozpogodzeniami i opady śniegu, które miejscami, w górach, mogą przynieść wzrost pokrywy śnieżnej do 13 cm. Temperatura maksymalna od 1°C do 3°C, w rejonach podgórskich od -2 do 1 stopnia, wysoko w Beskidach - 4 do -2 stopni, na szczytach Tatr około -7 stopni. Temperatura maksymalna w górach wystąpi rano, potem spadek temperatury, wieczorem na szczytach Tatr około -13°C. Wiatr umiarkowany i porywisty, północny. W górach wiatr dość silny, w porywach do 70 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

W sobotę 6 marca Polska nadal będzie w zasięgu klina wyżu znad Wysp Brytyjskich. Z północy i północnego zachodu będzie napływała mroźna, arktyczna masa powietrza. Ciśnienie powoli będzie spadać. Temperatura maksymalna od zera stopni w Suwałkach, Kielcach i Krakowie, przez dwa stopnie w Warszawie do pięciu stopni w Szczecinie, Zielonej Górze. Najchłodniej będzie w Zakopanem, gdzie termometry wskażą minus cztery stopnie. W wysokich partiach Beskidów temperatura może spaść do minus ośmiu, a na szczytach Tatr do minus 12 stopni Celsjusza.

W niedzielę pogodę nad Polską będzie kształtował niż znad Rosji. Ciśnienie początkowo będzie spadać, potem wzrośnie. Temperatury maksymalnie nie będą różniły się od tych z soboty. Najcieplej będzie w województwach śląskim, dolnośląskim i opolskim, gdzie w niektórych miejscach temperatura maksymalna dojdzie do sześciu stopni Celsjusza. Tu też spodziewane są jedne z najniższych temperatur. W szczytowych partiach Sudetów temperatura od minus 8 do minus 6 stopni Celsjusza.

W regionie obejmującym województwa mazowieckie, łódzkie i lubelskie spodziewane są okresowe opady śniegu. W dzień na południu regionu zachmurzenie umiarkowane na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe okresami opady śniegu. Głównie na północy Mazowsza. Temperatura maksymalna od 2 do 4 stopni. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/h.

Dla rejonu obejmującego woj. małopolskie, świętokrzyskie i podkarpackie prognozowane jest zachmurzenie małe i temperatury maksymalne od trzech do pięciu stopni, za wyjątkiem rejonów podgórskich (od minus jednego do dwóch stopni). W Zakopanem należy spodziewać się maksymalnie dwóch stopni Celsjusza. W Krakowie, Kielcach i Rzeszowie termometry wskażą maksymalnie pięć stopni.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.