"Jeden cel uruchomienia tej aplikacji to aktywizacja społeczeństwa i stworzenie przestrzeni, dzięki której można współuczestniczyć w ochronie dziedzictwa kulturowego. Drugi cel to wsparcie Urzędu poprzez dostarczenie informacji, które mogą być cenne przy wydawaniu decyzji administracyjnych” - mówiła w czwartek dziennikarzom Małopolska Wojewódzka Konserwator Zabytków Monika Bogdanowska.

Dodała, że ludzie często chcieliby włączyć się w działania konserwatora i chronić zabytki, tylko nie wiedzą, jak to zrobić. "Ta aplikacja jest właśnie dla nich. Pozwoli ona na zgłaszanie zabytkowych obiektów, ale raczej myślimy o detalach architektonicznych" – pokreśliła Bogdanowska. Chodzi o zgłaszanie np. zabytkowych ogrodzeń, starych schodów, balustrad, płytek ceramicznych, fragmentów bruków, tabliczek z nazwami.

Aplikację "Zgłoś zabytek" przygotowali studenci z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH pod kierownictwem dr. hab. Mikołaja Leszczuka. Po zalogowaniu wystarczy wybrać kategorię: "obiekt" lub "detal", wstawić zdjęcie, dodać krótki opis oraz lokalizację.

"Zgłoszenia będą akceptowane przez pracowników urzędu. Chcemy, aby każdy miał możliwość pokazania małej architektury, detali, na które często nie zwracamy uwagi, a są piękne, wartościowe i ciekawe" - mówiła Magdalena Miszczyk, rzecznik prasowa Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.

W Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków od kilku miesięcy tworzona jest także inna, duża baza danych, która docelowo ma zawierać informacje o wszystkich zabytkach w Małopolsce, na początek z Krakowa. Znajdą się tam zdjęcia obiektów, opis historyczny oraz informacje o: przeznaczeniu, funkcji, wpisie do rejestru zabytków, przeprowadzonych remontach i kontrolach. Dane wrażliwe będą ukryte i dostępne tylko dla pracowników urzędu.

Zabytki w bazie będą podzielone na kilka kategorii: A – nieruchome, B – ruchome, C – archeologiczne oraz ewidencję. W każdym z tych zasobów będzie co najmniej kilkadziesiąt tysięcy tzw. rekordów – kart. Dlatego jak podkreślają urzędnicy stworzenie bazy to praca na kilka najbliższych lat. We wprowadzeniu danych pomagać będą studenci odbywający praktyki w Wojewódzkim Urzędzie Zabytków.

"Baza ma służyć usprawnieniu pracy Urzędu. Będą do niej na bieżąco dodawana zdjęcia obiektów. Ale zakładamy, że część tej bazy będzie dostępna także dla innych osób. Otworzymy ją, kiedy pewien zasób obiektów zostanie już wpisany" - mówiła Monika Bogdanowska.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.