W Internecie można znaleźć podpowiedzi w stylu co oglądać w czasach zarazy i apokalipsy. Podawane są tytuły filmów o epidemiach i zarazach. Jednak Maria Wardyń z tarnowskiego Kina Marzenie poleca filmy z kategorii feel good movies czyli takie, które wprawiają w dobry nastrój. Jak np. francuski hit "Nietykalni", ale też np. seriale "Gdzie jest mój agent", ale przede wszystkim serial "Ania nie Anna".
"To jest serial oparty w sumie dość luźno na Ani z Zielonego Wzgórza, ale to jest na prawdę bardzo sympatyczny film dla całej rodziny. I wszyscy się przy tym dobrze bawią. Jest to wzruszające, zabawne, poruszane są też tematy poważne, ale wszystko w bardzo łagodnej formie".
Także zdaniem filmoznawczyni Urszuli Wolak - filmy w tym czasie powinny pełnić rolę terapeutyczną dlatego recenzentka współpracująca z Radiem Kraków odradza sięganie po filmy katastroficzne czy te o zarazach.
"Oderwijmy się trochę od tej rzeczywistości. Nie nakręcajmy jeszcze w sobie spirali strachu czy dodatkowegp lęku. Gdybyśmy jednak bardzo chcieli przeżyć dreszczyk emocji związany z wizją biologicznej zagłady polecam jeden miniserial: "Czarnobyl". Może nie każdy go już widział. Może on sprawić, ze docenimy czas, w którym żyjemy obecnie, choć wiadomo, że nie jest łatwo. Ale możemy też spojrzeć na tą rzeczywistość z drugiej strony, że mamy dostęp do mediów i informacji na temat koronawirusa, a tego dostępu nie było w czasie katastrofy w Czarnobylu".
Urszula Wolak poleca także dwa "lżejsze" miniseriale. "Dla tych z państwa, którzy po prostu lubią dobre kino polecam 10 odcinkowy mini-serial "Ucieczka z Dannemory". To niesmowita opowieść. Film opowiada o prawdziwych wydarzeniach, o jednej z najbardziej spektakularnych akcji, tytułowej ucieczce z jednego z najbardziej strzeżonych więzień na terenie USA. To nie tylko kino akcji, ale także historia miłosnego trójkąta zamkniętego za kratami".
Filmozawczni poleca także miniserial "The Letdown". "Może się on okazać odtrutką na codzienność. Przenosimy się do Australii gdzie rozgrywa się akcja tego serialu. Porusza on wątki związane z tematyką rodzielstwa. Główna bohaterka, 35-letnia kobieta ma dziecko i stałego partnera. Codziennie przeżywa wzloty, upadki, frustracje. Zmaga się z byciem matką, jest to dla niej ogromne wzywanie. Świetne opowieści zawarte w tym serialu są doprawione nutką brytyjskiego poczucia humoru".
Urszula Wolak poleca także film "Roma" czy "Historie Małżeńskie".
Specjalnie dla słuchaczy Radia Kraków swoje rekomendacje filmowe przygotował także historyk kina, Maciej Gil związany z Kinem Agrafka.
"Np. tylko przez weekend 21-22 na vod.pl będzie można za darmo obejrzeć film "Królestwo". Przepiękny film dokumentalny, o królestwie zwierząt, kręcony w dużej części w Puszczy Białowiesjkiej. Oczywiście naratorką jest Grażyna Czubówna, bo któż by inny. To jest rzecz dla całej rodzinny".,
"Z rzeczy płatnych, ale naprawdę niezbyt dużo, bardzo ciekawą ofertę dla młodych widzów ma -moim zdaniem jedyny wiarygodny dystrybutor filmów dla dzieci - stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Na stronie nowehoryzonty.pl można znaleźć całą listę filmów dla małych dzieci. Jak Gordon i Pedy dla dzieci 4+ czy seria Kacper i Emma. I to jest rzecz, na której rodzice na pewno się nie zawiodą. Czasami bywa tak, że filmy są niesprawdzane i wadliwie kategoryzowane wiekowo, a do tego serwisu można mieć zaufanie".
Maciej Gil poleca także stronę dafilms.pl - gdzie odpłatnie można znaleźć filmy dokumentalne z całego świata w tym film "Krainę miodu", który był nominowany do Oskara.
Bartłomiej Maziarz/bp