Dom Maklerski BZ WBK S.A., który pośredniczył w wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż akcji poinformował w komunikacie giełdowym, że inwestorzy zaoferowali Rosjanom ponad siedem milionów siedemset tysięcy akcji. Acron za mniejszościowy pakiet Azotów Tarnów zapłacił prawie 350 milionów złotych.



Rosyjski koncern nie komentuje nieudanej próby przejęcia większościowego pakietu akcji Azotów Tarnów. Jedynie we wtorkowym komunikacie wiceprezes Grupy Acron Vladimir Kantor podziękował inwestorom, którzy zdecydowali się wziąć udział w wezwaniu spółki. W jego opinii oferta była bardzo korzystna i zapewniała dużą premię do wyceny rynkowej.



Wraz z rozliczeniem transakcji, grupa Acron zostanie mniejszościowym akcjonariuszem Azotów Tarnów. Acron zapewniał, że popiera kierunki rozwoju całej Grupy Azoty Tarnów zaprezentowane przez Zarząd w długoterminowej strategii rozwoju i jest gotowa czynnie uczestniczyć w jej realizacji. Grupa Acron deklaruje też chęć współpracy operacyjnej w zakresie dostaw surowców oraz dostęp do swojej infrastruktury logistycznej.



Rosyjski Acron to globalny producent nawozów mineralnych. Rosjanie chcieli przejąć większościowy pakiet tarnowskich Azotów - 66 procent. Do skarbu państwa należy 32,05 procent tej spółki.



Minister Mikołaj Budzanowski był przeciwny sprzedaży spółki Rosjanom. Zamiast tego resort skarbu zaproponował wielką fuzję zakładów chemicznych - Azoty Tarnów ogłosiły w piątek wezwanie do sprzedaży akcji Zakładów Azotowych w Puławach Koncern chemiczny z Tarnowa zużywa 10 procent rocznego zapotrzebowania Polski na gaz.



(IAR/jp)