Anna Chmura, dyrektor Centrum Sztuki Mościce, które jest organizatorem festiwalu poinformowała PAP, że „Tarnowianie” ma być dorocznym świętem ludzi pochodzących z tego małopolskiego miasta. Kilkudniowe interdyscyplinarne wydarzenie kulturalne, odwołujące się do silnej tradycji filmowej tarnowskiej dzielnicy Mościce, wzbogacono o dodatkowe formy – wystawy, koncerty, konferencje, spotkania z artystami, zdarzenia multimedialne czy warsztaty.

„To cykl spotkań, rozmów i inicjatyw, który ma łączyć ze sobą różne dyscypliny naukowe, dziedziny sztuki, aktywności i osobowości. Wspólnym mianownikiem wszystkich działań mają być ludzie. Tarnowianie. Osoby związane z Tarnowem, pochodzące z Tarnowa lub tacy, którzy właśnie tutaj znaleźli odpowiednią dla siebie przestrzeń, przyjaźń czy miłość. I zaznaczyli swój ślad” - wyjaśniła dyrektor.

W zamierzeniu organizatorów pierwsza edycja festiwalu, zaplanowana od 3 do 5 września, zapoczątkuje cykl rokrocznych przedsięwzięć.

„Pragniemy poprzez film i spójnie skomponowany program festiwalu, który nawiązuje także do promocji wybitnych postaci związanych z Mościcami i Tarnowem, kreować wzorce w zakresie funkcjonowania współczesnej kultury, inspirować rozwój twórczości oraz kształtować dobre gusta odbiorców” - dodała Chmura.

W programie znalazły się dwa spotkania z aktorami w Kinie Młodość. W piątek 3 września zaplanowano spotkanie z Jakubem Zającem oraz premierową projekcję filmu „Moje wspaniałe życie” (reż. Łukasz Grzegorzek, 2021). W sobotę publiczność spotka się z Kamilem Kulą i obejrzy polsko-włoski film „Tłumacz” (reż. M. Natale, 2016).

W piątek w Kinie Mościce gośćmi Łukasza Maciejewskiego będą artyści Anna i Wilhelm Sasnalowie. Po spotkaniu widzowie obejrzą ich film „Huba” - „obraz, dla którego Mościce i tamtejsza fabryka są czymś więcej, niż tylko tłem wydarzeń, a raczej stają się sposobem ukazania prawdy o człowieku” - napisali organizatorzy.

W Kinie Kosmos o fizyce, kosmogonii, przyjaźni i kondycji człowieka dyskutować będą kosmolog ks. prof. Michał Heller oraz reżyser Krzysztof Zanussi. Po rozmowie projekcja filmu „Iluminacja” (reż. K. Zanussi, 1972).

W paśmie „Wspomnienia” przypomniane będą dwie ważne i zasłużone dla miasta postacie: historyk, nauczyciel i działacz społeczny Antoni Sypek oraz Kazimierz Ożga, legendarny twórca tarnowskiej sceny muzycznej lat 60.

W festiwalowej „Strefie Zielonej” na terenach przylegających do Centrum Sztuki Mościce zaplanowano warsztaty wspinaczkowe, które poprowadzi Tomasz Oleksy, mistrz Europy i wicemistrz świata we wspinaczce sportowej. Będzie też mecz piłkarski pomiędzy przedstawicielami kultury oraz mediów.

W niedzielę, na zakończenie festiwalu, zaplanowano koncert „Osiedlowy Klub Samotnych”, podczas którego tarnowscy artyści zaprezentują piosenki Agnieszki Osieckiej. Za scenariusz i reżyserię widowiska odpowiada Grzegorz Gawlik.