Rodziną zastępczą dla dziecka może zostać małżeństwo, ale także osoba samotna.

Jesteśmy na prostej dlatego, że mamy na chwilę obecną zabezpieczone wszystkie dzieci, które tego potrzebują. Natomiast nie mamy zbyt wielu wolnych miejsc, jedynie dwa. Jeżeli w  tym momencie trafiłoby się nam postanowienie o odbiorze trójki rodzeństwa, to już mamy problem. Dzisiaj dostałam postanowienie umieszczające maluszka ze szpitala, w związku z tym to jest naprawdę sytuacja bardzo dynamiczna. O ile dzisiaj mogę powiedzieć, że jesteśmy okej, bo mamy wszystkie postanowienia zrealizowane, to z dnia na dzień może się po prostu wszystko zmienić. Dlatego ważne jest dla nas, żebyśmy szkolili nowych kandydatów i ich pozyskiwali

- wyjaśnia Sylwia Walaszek-Banuch, Kierownik Działu Pieczy z Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

Przypomnijmy, rodzina zastępcza nie jest domem dziecka. Najmłodsi trafiają tu na jakiś czas, aż ich rodzice biologiczni staną na nogi, uporządkują swoje życie — tak, by znów zapewnić dzieciom właściwą rodzicielską opiekę.

Zaczęliśmy kompletować dokumenty, przyszliśmy na pierwszą rozmowę, następnie na drugą. Kolejny etap to była ocena psychologa i na szczęście ją przeszyliśmy

- mówi kandydat na rodzica zastępczego.

Sylwia Walaszek-Banuch wyjaśnia, że objęcie dziecka pieczą zastępczą wymaga czasu i cierpliwości:

My wiemy, że kandydaci chcieliby, żeby dziecko już do nich trafiło. Nie mamy na to wpływu, jak oni długo czekają na dziecko. Jest to cały bardzo ważny proces. Jest to też zmiana, która dokonuje się w tych osobach, zmiana edukacyjna, świadomościowa. Osoby te dowiadują się, czym jest piecza zastępcza, na czym polega funkcja pełnienia rodziny zastępczej.

Więcej informacji na temat tego, jak zostać rodzicem zastępczym można znaleźć na stronie internetowej Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.