- A
- A
- A
W pierwszy dzień wiosny w Tarnowie świętowano Purim
Tarnów nietypowy sposób uczcił pierwszy dzień wiosny - obchodząc Purim, czyli najweselsze święto żydowskie. Święto zorganizowano przed Bimą, czyli pozostałością synagogi wysadzonej podczas II Wojny Światowej. Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej zaprosił do wspólnego świętowania przedszkolaków oraz uczniów niektórych szkół. Do zabawy spontanicznie dołączyli się także młodzi Izraelczycy, którzy przyjechali do Tarnowa śladami swoich przodków.- To ich zachwyciło, że to miejsce jest żywe. Tu się coś dzieje. Oni dołączają do tańca - mówi Magdalena Michal-Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej. "To naturalne dla tarnowian, że gościmy wycieczki żydowskie i młodzież żydowską. Teraz obserwowałam ich zabawę. Oni się świetnie zasymilowali. Miejsce jest jednak szczególne. Myślałam, że bardziej związane z sacrum, ale czasy się zmieniły i oni mają inne podejście, nie takie radykalne. Bardzo fajnie" - dodaje Renata Susułowska, polonistka z VII LO.
Magdalena Michal-Bartosz tłumaczy, że mimo iż się mówi o holokauście, zagładzie, potwornej części historii, zapominamy o tym co było wcześniej, o tym co Żydom zabrała zagłada. "Chodzi o bogatą kulturę, życie. Tu są dzieciaki z tarnowskich szkół, którzy dzięki temu wydarzeniu mogą się wiele dowiedzieć o kulturze żydowskiej, o święcie Purim. Moga się bawić i to miejsce ożywić" - mówi.
(Bartłomiej Maziarz/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
-
15:05
Wiejski jazzbandyta i elektroniczna głowa Trzeciaka. Rozmowa z Garym Gwaderą
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze