Tarnowskie szkoły średnie powinny poradzić sobie z przyjęciem podwójnego rocznika do pierwszych klasy. Dyrektorzy przygotowali dla absolwentów podstawówek oraz gimnazjów 5 200 miejsc, czyli prawie dwa razy więcej niż w tym roku (2 800). "W zależności od ostatecznego naboru w niektórych szkołach to może oznaczać wydłużone godziny zajęć - przyznaje dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta Tarnowa Bogumiła Porębska.  "W szkołach zawodowych jest możliwość nauki w późniejszych godzinach, ale nie we wszystkie dni, zależy w jakim kierunku. To kwestia pracowni. W przypadku liceów zajęcia mogą się kończyć o 16, 17. Nabory są na poziomie średnim" - dodaje Porębska.

Wśród nich więcej jest uczniów kończących gimnazja niż szkoły podstawowe. Jak wyjaśnia dyrektor Porębska to może wynikać z tego, że wśród absolwentów podstawówek są także dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku 6 lat i rodzice mogą chcieć posyłać je do szkół bliżej miejsca zamieszkania.

Rekordzistą okazało się III Liceum Ogólnokształcące, które planuje otworzyć po 7 oddziałów klas pierwszych dla absolwentów podstawówek oraz gimnazjów. W tej szkole była jednak możliwość utworzenia trzech dodatkowych sal lekcyjnych na poddaszu. Dzięki temu uczniowie III LO powinni uczyć się na jedną zmianę. 

Szkoła Przewidywana Liczba oddziałów
I LO  Po 6 po szkole podstawowej oraz gimnazjum
II LO Po 5
III LO Po 7
V LO  Po 3
VII LO  Po 3-4
XVI LO  Po 3
XX LO   Po 1
XXI LO   Po 3-4
Szkoła Szczepanika   Po 3 oddziały w liceum i po 3 w technikum
Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych  Po 4-5 oddziałów technikum
Zespół Szkół Techniczno-Zawodowych   Po 2 oddziały technikum, po 3 oddziały szkoły zawodowej oraz klasa młodocianych pracowników
Zespół Szkół Technicznych  Po 4-5 oddziałów technikum
Technikum w Zespole Szkół Budowlanych  Po 2
Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych  Technikum po 4; w szkołach branżowych Po 2
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Tarnowie  Po 2 oddziały technikum i po 2 szkoły branżowej oraz klasa młodocianych pracowników 

Dyrektor Porębska dodaje, że szkoły średnie zawodowe narzekają na brak nauczycieli zawodowych. "Natomiast wszyscy dyrektorzy nawiązali współpracę z pracodawcami i posiłkują się fachowcami. To jest też znakomita forma kształcenia zawodowego" - mówi. 

Z końcem roku w tarnowskich szkołach 70 nauczycieli otrzymało wypowiedzenia z pracy. Z tego co najmniej 26 to osoby odchodzące na wcześniejszą emeryturę. Pozostali to przede wszystkim nauczyciele z likwidowanych gimnazjów. Bogumiła Porębska ma nadzieję, że część z nich znajdzie pracę w szkołach średnich. Ale to zależy od ostatecznych wyników naboru. 

Do tej pory w systemie rekrutacyjm do tarnowskich szkół średnich zalogowało się około 5 tysięcy potencjalnych uczniów I klasy - ale tylko 3 tysiące potwierdziło rejestrację. Rekrutacja potrwa do 10 czerwca.  

 

 

(Bartek Maziarz/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.