"Oznacza to, że nie będziemy realizować 4 150 000 km, tak jak było zaplanowane na obecny rok, tylko 2 800 000 km. Oznacza to zwolnienia 23 osób" - mówi prezes tarnowskiego MPK Jerzy Wiatr.

Zwolnienia mogły być jeszcze większe, bo w pierwszej wersji miasto Tarnów w związku z zakończeniem współpracy z gminami chciało przekazać MPK o 10 milionów złotych mniej niż w kończącym się roku. 

Wszystkie te wydarzenia zbulwersowały związkowców z MPK, którzy oczekują spotkania z prezydentem i skarbnikiem.

"Spółka wygenerowała bardzo dużo oszczędności, zakupując najnowszy tabor w Polsce, więc myśleliśmy, że już odbiliśmy się od dna, widać, że włodarzom miasta zależy na skróceniu tej komunikacji. W miesiącach najgorszej pandemii jako pracownicy i związki zawodowe podjęliśmy decyzję o obcięciu sobie zarobków, więc nie widzę problemu teraz, aby pan prezydent tego nie zauważył. Myśmy zrobili wszystko, aby pasażerowie mieli luksus, a teraz oczekujemy, że miasto nam pomoże. Chyba że postawimy autobusy nowe pod płotem" - przekonuje Robert Kobylarczyk z Solidarności 80 w tarnowskim MPK. 

Rzecznik prezydenta Ireneusz Kutrzuba przekonuje, że prezydent proponuje zwiększenie kwoty w budżecie na komunikacje o dodatkowe 1,5 miliona złotych, które, jak mówi, powinny pokryć ponad 3 miliony wozokilometrów, które spółka ma pokonać w roku 2021.

"To jest taka propozycja minimum minimorum. Jeżeli to byłoby między 3 miliony 300 tysięcy kilomatrów a 3 miiliony 500 tysięcy kilometrów to wtedy pasażerowie byli by bardzo zadowoleni. Ale na to trzeba właśnie znaleźć pieniądze w budżecie miasta" - odpowiada prezes MPK. Jerzy Wiatr dodaje, że oprócz 23 osób zwalnianych na przełomie roku, 17 osób odejdzie też na emeryturę i na ich miesce nie zostaną zatrudnione nowe osoby. 

Czasu na znalezienie tych pieniędzy nie ma zbyt dużo bo głosowanie nad budżetem miasta, właśnie ze względu na zbyt małą pulę na komunikacje, radni przełożyli na 30 grudnia.

Nie mamy też dobrych informacji dla pasażerów tarnowskiego MPK, którzy korzystają z tradycyjnych biletów papierowych. Na początku roku wejdzie w życie podwyżka np. biletu normalnego z 3,20 zł na 3,60 zł. Co ciekawe miasto przekonuje, że ta podwyżka ma być... zachętą do korzystania z biletów elektronicznych, których ceny nie wzrosną.

Bartłomiej Maziarz/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.