Nie zabrakło pytań związanych z finansowaniem usług publicznych, ale także z inwestycjami kluczowymi dla miasta i niezbyt optymistycznym stanem finansów Tarnowa.

Spalarnia potrzebna – czy nie? A jeśli tak – to gdzie?

Krzysztof Rodak przekonywał, że lokalizacja sugerowana do tej pory – czyli na tarnowskiej Piaskówce - nie powinna budzić obaw. Podobne spalarnie w wielu miastach na zachodzie Europy są lokalizowane w obrębie miast.

Jakub Kwaśny uważa, że w kwestii spalarni warto rozmawiać z samymi zainteresowanymi – czyli mieszkańcami Tarnowa. Dodatkowo sugeruje rozmowy z Grupą Azoty, która także chciała budować w Tarnowie spalarnię śmieci.

Zdaniem Henryka Łabędzia spalarnia nie jest tematem, którego tarnowianie powinni się obawiać, bo takie inwestycje trzeba po prostu realizować, bo to konieczność, która pozwoli obniżyć ceny ciepła.

Karol Pęczek jest przekonany, że wszystkie inwestycje powinny być przemyślane pod kątem tego, czy miasto na to stać. Spalarnia daje możliwość zarabiana, ale ważny jest głos mieszkańców i ich zdanie.

Czy Akademia Tarnowska może stać się czynnikiem wstrzymującym odpływ młodych mieszkańców z Tarnowa?

Jakub Kwaśny, jest przekonany, że kierunek lekarski i farmacja to coś, co przyciągnie młodych ludzi. Na zachodzie wiele miast 100 tysięcznych to miasta akademickie. Dodatkowo dla każdego, kto osiądzie w Tarnowie proponuje tanie mieszkania na wynajem. Kraków zaczyna osiągać granice wzrostu i to jest szansa dla Tarnowa.

Także Henryk Łabędź jest pewien, że uniwersytet to szansa dla rozwoju miasta. To może być inkubator przedsiębiorczości na wielu płaszczyznach. Taki powinien być Tarnów, by młodzi ludzie mieli możliwość się utrzymać

Potrzeby kształcenia się młodych ludzi dostrzega także Karol Pęczek, który uważa, że potrzebne jest to, by absolwenci byli kształceni pod kątem umiejętności potrzebnych na rynku. Dodatkowo konieczne jest utworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która będzie tworzyć takie miejsca pracy dla młodych ludzi.

Krzysztof Rodak uważa, że kluczowe do stworzenia atrakcyjnych miejsc pracy dla młodych w Tarnowie jest przyciągnięcie do miasta firm z sektorów IT i nowoczesnych technologii medycznych, a także sektor OZE.

Czy miasto powinno sponsorować sport zawodowy taki jak na przykład żużel?

Jak przekonuję Henryk Łabędź, dobrze rozwinięty sport to dobra promocja Miasta. Tarnowa nie stać jednak na taki sponsoring. Trzeba budować koncepcję rozwoju sportu i nie opierać się na jednej dyscyplinie.

Karol Pęczek jest przekonany, że miasto powinno brać udział w sporcie poprzez przyciągnie sponsorów i to właśnie oni powinni rozwiązać problem braku pieniędzy na tarnowski sport. Dodaje także, że nie powinno się szukać oszczędności na sporcie dla dzieci i młodzieży.

Kandydat „Tak dla Tarnowa” – Krzysztof Rodak zauważa, że oczekiwania w tym zakresie są bardzo duże. Jest pewien, że należy wypracować realną koncepcję wspierania tarnowskiego sportu.

Tarnów może się promować poprzez sport – tak uważa Jakub Kwaśny. Kiepski budżet Tarnowa nie daje gwarancji finansowania sportu – na żadnym poziomie. Po zmianie zasad finansowania samorządu – przez rząd – możliwie jest większe wsparcie na sport.

Na ile stać Tarnów w kontekście stanu publicznych finansów miasta?

Karol Pęczek, jest pewien, że walka z zadłużeniem to podstawa naprawy finansów Tarnowa. Ale nie można popadać w populizm. Inwestycje planowane muszą być przemyślane i muszą gwarantować zwrot pieniędzy. Jednocześnie przestrzega przed podwyżką podatków, bo uważa, że to może odstraszyć inwestorów.

Tarnów jest w spirali zadłużenia – tak uważa Krzysztof Rodak. Poprzedni samorząd brał kredyty na spłatę wcześniejszego zadłużenia i taka spirala prowadzi na skraj przepaści. Jego zdaniem miasto musi szukać zewnętrznych źródeł finansowania.

Jakub Kwaśny nie zgadza się z taką tezą. Przekonuje, że nie można tylko źle patrzeć na finanse Tarnowa. Na początek proponuje audyt finansów, a później restrukturyzację zadłużenia.

Z kolei Henryk Łabędź jest przekonany, że to człowiek jest najważniejszy w ekonomii i nie można zabijać aspiracji mieszkańców, ograniczając wydatki budżetowe.

Nie zabrakło także pytań zadawanych przed kandydatów dla kontrkandydatów. Czego dotyczyły te pytania i jakie były odpowiedzi – to warto sprawdzić, odsłuchując zapis tarnowskiej debaty, do czego zachęcamy.