- A
- A
- A
Tarnów: zarażony wścieklizną kot pogryzł dziecko
W Woli Rzędzińskiej pod Tarnowem kot pogryzł chłopca. Zwierzę zarażone było wścieklizną. W ostatnich tygodniach to już kolejny przypadek potwierdzenia wścieklizny u zwierzęcia domowego w regionie tarnowskim.Zarażony wścieklizną kot po pogryzieniu dziecka został uśpiony. Badania potwierdziły obecność wirusa. Kot został najprawdopodobniej pogryziony przez dzikie zwierzę w lesie - lisa lub kunę.
Kot wrócił pogryziony z "wyprawy" do lasu i niestety zaatakował dziecko, mocno je pogryzł. Kot był w stanie ciężkim, został uśpiony i przebadany. Badania potwierdziły u niego obecność wirusa wścieklizny - powiedziała Radiu Kraków Beata Rząsa Janas. zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie.
Dziecku po pogryzieniu została podana szczepionka, czuje się dobrze. Kontakt z zarażonym kotem w tej miejscowości miało jednak kilka innych osób. Wszystkim podano szczepionkę. Kot nie był wcześniej szczepiony przeciwko wściekliźnie.
To jednak nie jedyny przypadek wścieklizny w regionie tarnowskim w ostatnich tygodniach. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tarnowie potwierdził już 4 ogniska choroby w powiecie . To miedzy innymi dwie krowy i pies w gminie Rzepiennik Strzyżewski oraz krowa w miejscowości Kipszna. Pierwszy przypadek ogniska choroby odnotowany został w tym roku także w Woli Rzędzińskiej - był to zarażony wścieklizną lis.
Lekarze podejrzewają, że zakażenie mogło przenieść się na teren powiatu tarnowskiego z regionu gorlickiego - tam od początku tego roku odnotowano około 15 potwierdzonych przypadków wścieklizny.
Powiatowy lekarz weterynarii apeluje o rozwagę i obserwowanie swoich zwierząt domowych, zwłaszcza tych puszczanych wolno. Pamiętać należy także o obowiązkowym szczepieniu psów przeciwko wściekliźnie. Powiatowy lekarz weterynarii już zapowiada że na terenie powiatu tarnowskiego ruszą kontrole w gospodarstwach rolnych. Mandat za niezaszczepienie psa może wynieść nawet 500 złotych. Takie kontrole ruszyły już w Woli Rzędzińskiej i Kipsznej. Obowiązku szczepienia nie mają właściciele kotów, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej je wykonać.
(Agnieszka Wrońska)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:07
Kraków będzie lepiej chronić swoje lasy. Zdecyduje o tym prezydent miasta
-
20:33
Kamil Stoch kończy karierę. "Nie chcę być jak Kasai"
-
19:55
Pracujemy nad kolejnym słuchowiskiem! To współpraca Radia Kraków i Instytutu Książki
-
19:13
Sprawdzian formy dla każdego!
-
18:19
Obwodnica przez mękę. Lisia Góra będzie mieć wreszcie objazd, który wyprowadzi ruch z centrum
-
18:19
Znamy wyniki konkursu Mądra Książka Roku 2024 – plebiscytu na najlepszą książkę popularnonaukową
-
17:57
Poważny wypadek w Czerwiennem Górnem. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR
-
17:53
Wyjątkowe warsztaty w Parku Jordana
-
16:15
Gdzie kupić opony w Krakowie? Zamów online i odbierz w punkcie
-
15:51
Ciche egzekucje i długowieczne matki – fascunujące życie pszczół
-
15:28
Mniej pieniędzy na turnusy rehabilitacyjne w Małopolsce. "Bo GUS ma nieaktualne dane"
-
15:06
Jest dofinansowanie budowy połączenia węzła A4 Bochnia z dk94
-
10:40
Kraków Grzegorza Bednarczyka - odc. 2. - św. Józef patronem Krakowa i burzenie brogu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze