Na urodzinach pojawi się sam solenizant. Dokładnie 13 czerwca przyjedzie od miasta, w którym zakochał się dzięki swojej żonie i w którym mieszkał przez wiele lat, w czasie gdy w jego głowie rodziły się pierwsze genialne pomysły. "Szczepanik przyjedzie karetą wraz z małżonką. Będą jeździć ulicami miasta, mniej więcej tymi szlakami, którymi niegdyś przechadzał się Jan Szczepanik. Całość będzie w poniedziałek od godziny 9:00 do 12:30. Zapraszamy" - mówił Mieczysław Czosnyka, prezes Fundacji im. Jana Szczepanika.
Jako że Szczepanik uważany jest za ojca fotografii barwnej, głównym punktem urodzin wynalazcy ma być też wspólna fotografia tarnowian na rynku. W poniedziałkowy wieczór zaplanowana jest także uroczysta gala i nie lada gratka dla osób, które interesują się życiem Szczepanika. Po raz pierwszy bowiem udało się zebrać na jednej wystawie wszystkie pamiątki po nim i związane z nim dokumenty czy przedmioty.
- Obejrzeć będzie można je na specjalnej wystawie w tarnowskim Muzeum Okręgowym. Chcemy zaprezentować różne pamiątki: oryginalne obiekty lub kopie, związane z Janem Szczepanikiem. To dokumenty, fotografie, korespondencje, patenty wynalazków. Eksponaty pochodzą z naszych zbiorów, ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie i ze zbiorów Fundacji im. Jana Szczepanika. Ta współpraca pozwoliła na zebranie wielkiej ilości eksponatów związanych ze Szczepanikiem - mówi Marcin Borys, zastępca dyrektora Muzeum.
Jak przystało na świętowanie w duchu genialnych pomysłów, zwieńczeniem urodzin Szczepanika mają być pierwsze tarnowskie targi innowacyjności. "Będzie to pole do popisu dla następców Szczepanika. Będą tam prezentowani ludzie, którzy dokonali czegoś wielkiego. To będą ludzie, którzy już mają wiele wynalazków, ale też młodzi ludzie, którzy są adeptami. Oni zaprezentują także swoje dokonania" - przyznaje Mieczysław Czosnyka.
Postać Szczepanika ma być w tym roku przypominana jeszcze wielokrotnie w Tarnowie. Rok 2022 został bowiem w mieście ogłoszony rokiem tarnowskiego wynalazcy. W planach jest stworzenie muralu, który będzie poświęcony Szczepanikowi. Trwają również starania o pozyskanie pieniędzy na budowę pomnika Jana Szczepanika wraz z multimedialną ławeczką.
POSŁUCHAJ: Jan Szczepanik - "polski Edison" czy też "Leonardo da Vinci z Galicji"