"Chcemy bez restrykcji i nakazów walczyć ze smogiem. Chcemy stopniowo dojść do wyeliminowania jak największej ilości pieców węglowych w mieście i zastąpić je ekologicznymi. Chcemy zrobić to jak najmniej boleśnie, by mieszkańcy sami zrozumieli, że bardziej korzystne jest dla nich ogrzewanie ekologiczne" - przyznał na antenie Radia Kraków Marek Kaczanowski dyrektor wydziału Ochrony Środowiska w tarnowskim magistracie. 

Tarnów uczestniczy międzyinnymi w programie "Kawka", z którego dofinansowywane są wymiany pieców. W tym roku zgłosiło się do niego 200 mieszkańców. Zgłaszać można się jeszcze do końca października. Według wyliczeń tarnowskiego magistratu w mieście do wymiany pozostaje jeszcze ponad 5 tysięcy palenisk węglowych.

Miasto z piecami chce walczyć dzięki programom pomocowym, ale nie wyklucza także wprowadzenia przepisów ograniczających wjazd samochodów do centrum, by walczyć z zanieczyszczeniem powietrza spalinami.  

A Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym rozpoczęło akcję "Małopolska bez smogu". Od 19 października do 14 grudnia wraz z Polskim Alarmem Smogowym odwiedzimy osiem najpopularniejszych małopolskich miejscowości uzdrowiskowych i wypoczynkowych, w których nie ma stałej stacji monitoringu WIOŚ. Pyłomierze stoją już w Szczawnicy i Bochni. ZOBACZ

 

(Agnieszka Wrońska/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: