- A
- A
- A
Ruszyła budowa Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci w Tarnowie
Przetarg na przebudowę dawnej Izby Pamięci AK przy ulicy Mościckiego udało się rozstrzygnąć dopiero za trzecim razem. Instytucja ma jednak spełniać dużo szerszą rolę niż tylko Muzeum Armii Krajowej. Na jej powstanie pozyskano dotację w ramach rewitalizacji obszarów zdegradowanych społecznie.Jak wyjaśnia w rozmowie z Radiem Kraków zastępca dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie Janusz Kozioł, Regionalne Centrum Edukacji ma służyć np. osobom, które do tej pory nie korzystały z instytucji muzealnych i kulturalnych. Jak przyznaje Kozioł - na pewno nie będzie to łatwe.
"Dlatego też zrezygnowaliśmy z nazwy muzeum ponieważ kojarzy się z ciszą, ze spotkaniem z eksponatami, bo jego funkcja będzie zbliżona do domu kultury. Przede wszystkim to będzie miejsce otwarte, angażujące do działania i uczestniczenia. Jak ktoś będzie miał pomysł zrobienia np. tematycznego pikniku związanego z jakąś rocznicą, to będzie taki profil proponujący spotkania celebrujące przeszłość, ale i wciągający mieszkańców Tarnowa".
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci przy ulicy Mościckiego w Tarnowie zostanie otwarte już przed przyszłorocznymi wakacjami. Zgodnie z umową przebudowa i rozbudowa istniejącej tam Izby Pamięci AK ma kosztować ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych.
Rozstrzygnięcie trzeciego przetargu było możliwe dzięki dołożeniu do inwestycji kolejnych pieniędzy przez Urząd Marszałowski - w sumie ponad milion 800 tysięcy złotych. Dofinansowanie unijne na rewitalizacje to kolejny milion 300 tysięcy złotych. Tarnowskie Muzeum Okręgowe pozyskało także na Regionalne Centrum Edukacji o Pamięci 200 tysięcy z budżetu państwa. Pozostała kwota pochodziła ze środków własnych muzeum.
Bartłomiej Maziarz/bp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena, 12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
10:07
Krakowscy radni pokłócili się o elektryczne jednoślady. "Rezolucja jest spóźniona"
-
09:34
Miłosz Motyka: "Gdyby nie Trzecia Droga, byłaby trzecia kadencja PiS"
-
08:21
Egzotyczny gość w sercu Krakowa. Skorpion wspinał się po ścianie kościoła Mariackiego
-
08:21
Z Krakowa do Niepołomic wreszcie dwoma kółkami! Powstanie kluczowy odcinek drogi dla rowerów
-
07:17
Uwaga kierowcy: zmiany na węźle Kraków-Skawina
-
06:27
Czwartek w Małopolsce ciepły, ale pochmurny i burzowy
-
22:07
Kraków będzie lepiej chronić swoje lasy. Zdecyduje o tym prezydent miasta
-
20:33
Kamil Stoch kończy karierę. "Nie chcę być jak Kasai"
-
19:55
Pracujemy nad kolejnym słuchowiskiem! To współpraca Radia Kraków i Instytutu Książki
-
19:13
Sprawdzian formy dla każdego!
-
18:19
Obwodnica przez mękę. Lisia Góra będzie mieć wreszcie objazd, który wyprowadzi ruch z centrum
-
18:19
Znamy wyniki konkursu Mądra Książka Roku 2024 – plebiscytu na najlepszą książkę popularnonaukową
-
10:40
Kraków Grzegorza Bednarczyka - odc. 2. - św. Józef patronem Krakowa i burzenie brogu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze