- A
- A
- A
Pogórze Ciężkowickie: to będzie gratka dla turystów i fascynatów przyrody
Potrzeba ponad 60 milionów złotych, aby na Pogórzu Ciężkowickim stworzyć prawdziwą perłę turystyczną. Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego jest właśnie na etapie projektowania głównych atrakcji szlaku źródlanego, jaki ma prowadzić przez Pogórze. Przyrodnicy chcą w sercu szlaku umieścić Międzynarodowe Centrum Edukacyjno-Naukowe wraz ze ścieżką turystyczną w koronach drzew i z lecznicą dla dzikich zwierząt.W Centrum turyści będą mogli poznawać przyrodę od tej strony, która... jest niewidoczna. "Najpierw zobaczymy model drzewa, które będzie żyło porami roku. Będzie się ono zmieniać. Wokół drzewa będzie specjalna ściana multimedialna, na której zaobserwujemy las i wszystko to, co w nim żyje" - opowiada w rozmowie z Radiem Kraków Monika Kwaśniewicz z Zespołu Parków Krajobrazowych.
W Centrum ma znaleźć się także najprawdziwsza jaskinia i trasa podziemna, która ma uczyć jak wygląda podziemny świat roślin i zwierząt. Część edukacyjno-naukowa obiektu będzie składać się z czterech kondygnacji. Obiekt wyposażony ma być w stanowiska multimedialne i przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Na terenie Międzynarodowego Centrum Edukacyjno-Naukowego przewidziano budowę ogrodu zmysłów wraz z oranżerią i ścieżkę prowadzącą na wysokości kilkunastu metrów w koronach drzew. Ścieżka ma mieć 800 metrów długości i będzie tak skonstruowana, aby mogły z niej skorzystać także osoby niepełnosprawne.
Zwieńczeniem projektu ma być Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Dziko Żyjących. Poza leczeniem zwierząt Ośrodek ma też pełnić funkcję edukacyjną. W klatkach leczonych zwierząt mają zostać zamontowane kamery, a obraz z kamer wysyłany będzie do Centrum Edukacyjno-Naukowego.
Cały projekt ma być integralną częścią powstającego na Pogórzu Ciężkowickim szlaku źródlanego, nad opracowaniem którego pracują samorządowcy z Pogórza. Na realizację pomysłów Zespołu Parków Krajobrazowych potrzeba ponad 60 milionów złotych. Na razie są pieniądze na stworzenie projektów wszystkich trzech miejsc. Po zaprojektowaniu pomysłodawcy będą ubiegać się o środki europejskie na realizację przedsięwzięcia.
(Agnieszka Wrońska/ew)
Obserwuj autorkę na Twitterze:
Komentarze (0)
Najnowsze
-
07:40
Upalna niedziela w Małopolsce
-
07:00
Turystyczny potencjał polskiej wsi
-
20:59
Pożar w restauracji w Więckowicach koło Tarnowa
-
19:20
Olkusz: Zaginęła 13-letnia Anna Dubaj
-
19:02
Rowerowy raj w sercu Beskidu Sądeckiego. To miejsce zachwyci każdego rowerzystę!
-
18:45
Wimbledon: Iga Świątek w czwartej rundzie
-
18:30
Morskie Oko to nie kąpielisko, a Giewont to nie plac zabaw. O czym zapominają turyści
-
16:34
Masowy wypadek, samobójca, ukąszenie żmii – ratownicy sprawdzali się w boju
-
16:03
Polki górą w Krakowie! Mirosław i siostry Kałuckie w finale
-
15:27
998 strażaków z całej Polski zdobyło Babią Górę
-
15:05
Wiejski jazzbandyta i elektroniczna głowa Trzeciaka. Rozmowa z Garym Gwaderą
-
14:03
To jedyny taki budynek w Zakopanem. Jest szansa, że odzyska dawny blask
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze