- Mieliśmy także zaplanowaną na ten czas sztafetę biegową Tarnów-Oświęcim, ale z oczywistych względów musieliśmy całkowicie zmienić jej założenia. Będzie sztafeta wirtualna. Wystarczy kliknąć "wezmę udział" w wydarzeniu na Facebooku lub zgłosić cheć udziału na stronie 14czerwca.pl. Wtedy my nadeślemy grafikę z wizerunkiem, nazwiskiem i numerem więźnia. Poprosimy o umieszczenie jej na swoim profilu w czerwcu - wyjaśnia Piotr Dziża, jeden z założycieli Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Pierwszego Transportu Polskich Więźniów do KL Auschwitz.

14 czerwca odbędą się jedynie kameralne obchody rocznicy. Dodatkowo w różnych miejscach Tarnowa pojawią się podobizny każdego z 728 więźniów, którzy w czerwcu 1940 roku wyruszyli pierwszym transportem do obozu zagłady KL Auschwitz.

14 czerwca także w Oświęcimiu nie będzie uroczystości o charakterze masowym. Część przygotowywanych na ten dzień wystaw będzie można zobaczyć tylko w Internecie.  

Główne obchody rozpocznie msza święta pod przewodnictwem biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla. Zostanie odprawiona w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia. Następnie na terenie muzeum planowane jest symboliczne upamiętnienie ofiar w pobliżu Ściany Śmierci. Ta część będzie zamknięta dla gości i dla mediów. Przebieg uroczystości, nad którymi patronat sprawuje prezydent Andrzej Duda, będzie można śledzić w Internecie.

Osoby, które indywidualnie 14 czerwca będą chciały oddać hołd ofiarom będą wpuszczane na teren muzeum od godziny 15 do 17. Na teren będą mogły wchodzić maksymalnie dwie osoby w odpowiednich odstępach czasowych. Wymagane jest jednak wcześniejsze zgłoszenie na adres: [email protected], aby organizatorzy mogli podać dokładną godzinę wejścia.

14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Ta data uznawana jest za oficjalny początek działania KL Auschwitz.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Marcin Golec/Marek Mędela/ko)