- Ranga miasta wzrasta jeżeli dostrzega się osoby - mieszkańców Tarnowa - i nominuje je do piastowania takich funkcji. Wiemy przecież oficjalnie, że wtedy łatwiej przypilnować pewnych spraw, które są istotne dla miasta. Tarnów był tak troszkę po macoszemu traktowany. Miasto nie miało żadnego wyższego przedstawiciela ani w Urzędzie Marszałkowskim, ani Wojewódzkim - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Ryszard Pagacz.

Zdaniem nowego wicewojewody małopolskiego, miasta, które straciły status województwa, jak Tarnów, są trochę zaniedbane. "Jako Prawo i Sprawiedliwość przypominaliśmy, żeby nie koncentrować się na wielkich miastach, tylko żeby ta forma pomocy była również udzielana mniejszym ośrodkom ze szczególnym uwzględnieniem miast, które straciły status województwa. Żeby one również się szybko rozwijały. To tak ogólnie, a co do szczegółów to przyjdzie na to czas" - dodaje.

Ryszard Pagacz jest bliskim współpracownikiem szefa okręgowych struktur PiS posła Wiesława Krajewskiego oraz senatora prof. Włodzimierza Bernackiego, który niedawno został wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przez chwilę Pagacz wymieniany był też na stanowisko członka zarządu województwa małopolskiego za Edwarda Czesaka, który zrezygnował z tego stanowiska. To stanowisko miałoby o tyle ważne znaczenie, że Urząd Marszałkowski decyduje m.in. o podziale części środków z UE. Ostatecznie jednak członkiem zarządu województwa małopolskiego została Iwona Gibas z zachodniej Małopolski, a Ryszardowi Pagaczowi przypadła funkcja wicewojewody.

- Tak zdecydowano i tak się stało. Cieszę się z tego i z tej nominacji. Będę się starał robić wszystko, żeby ten autorytet miasta jednak wzrastał, chociażby przez to, że piastujemy takie stanowisko - wicewojewody małopolskiego. Natomiast zobaczymy w praktyce, jak to będzie realizowane w życiu. Wszędzie gdzie będzie możliwość wymieniania Tarnowa w różnego rodzaju przedsięwzięciach, będę się starał Tarnów przypominać. Oczywiście wicewojewoda jest dla całej Małopolski, ale zawsze koszula bliższa ciału - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Ryszard Pagacz.

Nowy wicewojewoda jeszcze nie wiedział, czy jego głos może mieć znaczenie np. przy wyborze projektów do ostatniej - trzeciej edycji rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W drugiej Tarnów nie dostał ani złotówki.

- Wiemy, że ten przydział środków był centralnie realizowany. Wojewoda jest tylko pewnym przekaźnikiem. Zobaczymy. To jest wszystko dla mnie za świeże - mówi. Natomiast Pagacz liczy na to, że będzie mógł dyżurować w tarnowskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego, żeby być bardziej dostępny dla mieszkańców miasta i regionu.

 

Co dalej z klubem tarnowskich radnych PiS?

Ryszard Pagacz po nominacji na wicewojewodę musi zrezygnować z funkcji tarnowskiego radnego i szefa klubu PiS. Tego żałują niektórzy z radnych pozostałych klubów, bo jak podkreślają, Pagacz miał autorytet w swoim klubie i mogli być pewni dokonywanych z nim uzgodnień ponad podziałami.

Do tarnowskiej rady miejskiej wejdzie Jolanta Żurowska, która była już radną poprzedniej kadencji. Natomiast wśród kandydatów na szefa klubu PiS wymieniany jest m.in. Mirosław Biedroń, co potwierdza sam Pagacz.

Nowy wicewojewoda, pandemią koronawirusa tłumaczy natomiast bierność radnych PiS w sprawie referendum o odwołanie prezydenta. Do tego droga została otwarta jeszcze w lecie, kiedy to tarnowscy radni PO nie udzielili Romanowi Ciepieli wotum zaufania. "Myślę, że na to przyjdzie czas. Droga do referendum jest otwarta, ale nie ma żadnego terminu, zobaczymy" - mówi.

Wicewojewoda Pagacz był zakażony koronawirusem i musiał być leczony w szpitalu. Dlatego teraz prosi o rozsądek i stosowanie się do zaleceń oraz obostrzeń epidemicznych. "Ta choroba jest bardzo podstępna. W pierwszej fazie nie widać objawów, a wirus już robi spustoszenie. Jeżeli spóźnimy się o dzień - dwa, to może być za późno" - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków Ryszard Pagacz.

Ryszard Pagacz ma 61 lat i jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Ukończył także studia podyplomowe w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie (marketing), Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (zarządzanie Funduszami Unii Europejskiej). Swoje zainteresowania i kompetencje nowy II wicewojewoda rozwija aktualnie na studiach na kierunku Master of Business Administration.

Ryszard Pagacz posiada szerokie doświadczenie w zakresie administracji rządowej (Urząd Wojewódzki w Tarnowie) i samorządowej (Starostwo Powiatowe w Brzesku). Pełnił także ważne funkcje w instytucjach takich jak Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Był również przewodniczącym Rady Miejskiej w Tarnowie oraz radnym VII i VIII kadencji.
 
Prywatnie ojciec trzech córek oraz pasjonat historii. Szczególnym sentymentem nowy II wicewojewoda darzy Kresy I i II Rzeczypospolitej.

Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita powiedział, że w związku z doświadczeniem nowego wicewojewody w zakresie rozwoju obszarów wiejskich zdecydował, że właśnie m.in. te zadania będą leżały w zakresie Ryszarda Pagacza.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Bartłomiej Maziarz/ko