"Wizerunkowo ta nowa droga była potrzebna. To w końcu jedyna zachowana na świecie posiadłość Paderewskiego, któremu zawdzięczamy przecież niepodległość. Szczególnie w miesiącach wiosenno-jesiennych dojazd był utrudniony. A samochody gości wyglądały tak, jakby nie wracały z koncertu muzyki poważnego, a jak z wyścigu rajdowego" - mówił w rozmowie z Radiem Kraków dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej Łukasz Gaj.
- A
- A
- A
Nową drogą do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Melomani i turyści zyskali wreszcie wygodny dojazd do Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Do tej pory do jedynej zachowanej posiadłości Ignacego Jana Paderewskiego na świecie prowadziła prowizoryczna, nieutwardzona droga z wertepami, a jesienią także błotem i kałużami. Ale to już przeszłość. Po latach starań centrum oraz powiatu tarnowskiego za 2 miliony 400 tysięcy złotych powstała nowa droga i most.
Fot. Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej
Jak dodaje, udało się też m.in. wyremontować Dom Pracy Twórczej, a w letniej sali koncertowej zamontowano klimatyzację. Od 21 kwietnia razem ze startem nowego sezonu artystycznego melomani, ale też turyści będą mogli skorzystać z utworzonej w tamtym roku kawiarni. A w planach na ten rok jest także wykonanie szatni oraz łazienek w letniej sali koncertowej oraz wyczekiwane uruchomienie sprzedaży biletów przez internet.
Przed rokiem Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej stało się Instytucją Kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort dokłada do budżetu centrum 500 tysięcy złotych rocznie. Jak przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Łukasz Gaj, to pozwala centrum na spokojne planowanie inwestycji, ale przede wszystkim wydarzeń artystycznych. "Dzięki temu już w marcu będziemy mogli przedstawić program koncertowy jakże ważnego roku 2018" - mówi dyrektor. Umowa z ministerstwem została podpisana na 3 lata i kończy się w 2019, ale Łukasz Gaj zapewnia, że cały zespół dołoży wszelkich starań, żeby została przedłużona na kolejne lata.
CZYTAJ: Dworek w Kąśnej Dolnej pod skrzydłami Ministerstwa Kultury
(Bartek Maziarz/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:05
Prawa zwierząt? Potrzebujemy ochrony sentientów!
-
21:58
Święto Kwitnących Sadów w Łososinie dolnej z pokazami lotniczymi
-
21:33
Wcale w zębach trzeszczeć nie musi. Wielka Zakopiańska Majówka na bacówce u Andrzeja Klusia
-
21:32
Od początku majówki zatrzymano 950 nietrzeźwych kierowców
-
20:25
Radłów: ucieczka przed policją skończyła się dla motocyklisty w szpitalu
-
20:02
Koszmar Puszczy Niepołomice w Poznaniu
-
20:01
Jak spojrzeć na Krupówki nieco inaczej? „Warto temu miejscu dobrze życzyć”
-
19:13
Abp Jędraszewski na Wawelu: miłość Polski polega na pragnieniu posiadania dzieci
-
18:21
Kolejki do wozów konnych nad Morskie Oko. "Elektryki" mało popularne
-
17:45
Pijanego kierowcę gonił jeden ze świadków. 38-latek został złapany
-
17:07
Andrzej Duda w Święto Konstytucji 3 Maja zaapelował o udział w wyborach prezydenckich
-
16:36
Wiosna przyszła na całego. W Krakowie działają już pitniki i tężnie solankowe
-
16:04
Uroczystości 3 Maja w Tarnowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze