Jak przypomniał Adam Bartosz, przewodniczący Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, który jest współorganizatorem wydarzenia, tegoroczna edycja ze względu na panującą pandemię COVID-19 przybrała skromniejszą formę. W ramach obchodów w czerwcu pod Pomnikiem Zagłady na odnowionym cmentarzu żydowskim zorganizowano uroczystość upamiętniającą tarnowskich Żydów.

 

Pomiędzy 2 a 11 października organizatorzy wydarzenia, czyli Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i tarnowskie Muzeum Okręgowe przypomną o obyczajach związanych m.in. z siedmiodniowym Świętem Szałasów (Sukkot), ustanowionym na pamiątkę wyjścia Żydów z Egiptu i ich czterdziestoletniej wędrówki przez pustynię.

 

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski zaznaczył, że tegoroczny cykl, otwarty dla osób w różnym wieku od dzieci po seniorów, pokaże nie tylko aspekty religijne tych świąt czy specyficzne obyczaje, ale też smaki żydowskiej kuchni, sztukę i muzykę oraz ciekawe opowieści i objaśnienia obrzędów.

 

Tradycyjnie obchody zostaną zorganizowane w przedwojennego centrum żydowskiego życia duchowego i obyczajowego tarnowskich Żydów – na placu pod Bimą pozostałą z Synagogi Starej. Wśród zaplanowanych atrakcji są m.in.: wspólna budowa szałasu, opowieści Magdy M. Bartosz o znaczeniu i tradycjach świąt Rosz Haszana oraz Jom Kipur, warsztaty pisania po hebrajsku, a także tworzenia żydowskich noworocznych dekoracji. Całość, w niedzielę 11 października zakończy koncert muzyki żydowskiej.

 

Osoby chcące wspomóc renowację tarnowskiego cmentarza żydowskiego, będą mogły wziąć udział w kiermaszu książek przy siedzibie komitetu przy Placu Rybnym.

 

Osadnicy żydowscy pojawili się na terenach dzisiejszego regionu tarnowskiego w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o ich obecności pochodzą z 1445 r. Od początku zajmowali się handlem, zaczynając od zboża i sprowadzanego z Węgier i Rusi wina.

 

W okresie międzywojennym w XX w. w Tarnowie żyło 15,6 tys. Żydów, stanowiąc 42 proc. wszystkich mieszkańców. Niemcy po wkroczeniu do miasta w listopadzie 1939 r. spalili i wysadzili wszystkie synagogi oraz domy modlitwy, których było 40. Pierwsze wywózki Żydów do obozu koncentracyjnego Auschwitz nastąpiły w maju 1940 r., a w marcu 1941 r. powstało getto, w którym zamknięto ok. 40 tys. osób z Tarnowa, okolic oraz z zagranicy. Część z nich została zamordowana podczas likwidacji getta we wrześniu 1943 r., a pozostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych.

 

Jedynym zachowanym obecnie fragmentem zniszczonej przez Niemców najstarszej, siedemnastowiecznej, tarnowskiej synagogi jest Bima, czyli podwyższenie, z którego odczytywana jest Tora.

 

(PAP/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.