Za projektem Rescue Capsule stoją uczniowie tarnowskiego Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych: Jakub Kuczek, Bartosz Smoleń oraz Dawid Świątek. Jak przyznają, pomysł pojawił się w ich głowach w czasie wakacji. "W 2022 roku, kiedy u mnie w Radłowie na kąpielisku utonęły dwie osoby, wpadliśmy na pomysł, jak można temu zaradzić, jak skrócić czas reakcji i pomóc osobom, które są w niebezpiecznej sytuacji na wodzie" - mówi Dawid Świątek.

Jak dodaje Świątek, który sam jest także strażakiem ochotnikiem, chcieli stworzyć coś, co będzie potrafiło szybciej niż człowiek dotrzeć do tonącego, ale i będzie bardziej celne i skuteczne od zwykłego koła ratunkowego. Na wymyślonym przez nich bezzałogowym statku umieszczone zostały beczki, które zapewnią tonącemu utrzymanie się na powierzchni.


- Nasza beczka jest kołem ratunkowym, ale bardziej mobilnymi lepiej działającym na wodzie. Osoba może się jej chwycić i dopłynąć do brzegu. Dzięki beczce ratownik też szybciej dotrze do potrzebującej osoby - mówi Jakub Kuczek.

W zespole pracują nad tym, aby łódź w przyszłości sterowana była przez sztuczną inteligencję, by mogła sama rozpoznać sytuację zagrożenia na wodzie i reagować natychmiast. Ich celem jest także to aby stworzony przez nich wynalazek był prosty i skuteczny, składał się z materiałów sprawdzonych o dobrej jakości. Jak sami przyznają, prototyp Rescue Capsule slim powstał przy użyciu beczek do kiszenia ogórków.

- Stawiamy na to, żeby to było tanie, ale dobrze wykonane, z dobrych materiałów. Stąd padł pomysł wykorzystania beczek. Beczki do kiszenia ogórków mają bardzo dobrą wyporność i są z dobrego materiału. One wiele wytrzymują w naszych domach. Chałupniczo zaczęliśmy od takiego dłubania. W taki sposób beczkę na ogórki wykorzystaliśmy jako naszą kapsułę, która wyciągnęła mnie z wody. To znaczy, że dobrze działa - mówią.

Młodzi wynalazcy przetestowali już swój wynalazek. Pierwsze testy odbyły się na basenie Akademii Tarnowskiej, która patronuje wynalazcom. Statek wziął udział w symulacji i z powodzeniem uratował tonącego.

Młodzi wynalazcy mają już za sobą dwie nagrody specjalne w ogólnopolskim konkursie „Gdynia Explory Week”. Teraz szukają sponsorów, którzy pomogą im stworzyć ostateczny model kapsuły, który chcą w przyszłym roku opatentować i wprowadzić do użycia.

W grudniu wynalazcy z Tarnowa będą prezentować swoje odkrycie na gali w Warszawie na zaproszenie Urzędu Patentowego, a później będą reprezentować Małopolskę na zawodach we Francji.