W wielu wiatach  śmietnikowych zlokalizowanych na dużych osiedlach mieszkaniowych - zamiast w kubłach na śmieci - odpady piętrzą się wokół nich na mało estetycznych stosach. To tak zwana "piątej frakcji" czyli np. obierek z owoców i warzyw, skorupek jaj czy fusów z kawy, czy herbaty.

Mieszkańcy skarżą się na małoestetyczne widoki przed oknami. - Skandal. Nie powinno tak być. W dniach wyznaczonych nie wywożą tego. Stoi to już trochę. Każdy stara się segregować i wynosić, żeby w domu nie śmierdziało. Są przeładowane, wysypuje się z nich. Nie wiem, co ile wywożą, ale kosze są za małe - dodają mieszkańcy.

O problemie wie już tarnowskie Miejskie przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Zgodnie z przyjętym harmonogramem bioodpady zimą wywożone są zaledwie raz na dwa tygodnie. To zdecydowanie za rzadko, ale jak zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, już trwa analiza, która pozwoli wypracować odpowiednie rozwiązanie, by zlikwidować przepełnione śmietniki. Pod uwagę brane są dwa rozwiązania - albo większa częstotliwość wywozu odpadów, albo wprowadzenie większych pojemników.

Właśnie tę drugą zmianę zapowiada Tarnowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Jak przyznaje prezes MPGK Mariusz Burnóg, pojemność koszy została ustalona eksperymentalnie, bo nikt nie wiedział ile odpadów będzie gromadzonych w ramach "piątej frakcji".

- W małych domach jednorodzinnych w większości są kosze 120 litrów. W blokowiskach - 240 litrów i 1100 litrów niedługo się pojawi. Na dużych gniazdach, gdzie odpadów jest dużo pojawią się pojemniki 1100 litrów - mówi Burnóg.

Jak zapewnia prezes MPGK, oprócz większych pojemników, wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba, zwiększona zostanie także częstotliwość odbioru śmieci. Od kwietnia do października śmieci mają być odbierane raz w tygodniu. Jednocześnie Mariusz Burnóg apeluje do mieszkańców o zgłaszanie przepełnienia się koszy na odpady, deklarując jednocześnie szybką reakcję i opróżnianie pojemników.

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Marcin Golec/ko