"Takich miejsc mniej znanych jest na prawdę bardzo wiele. Polecam np. rezerwat Styr w okolicach Zakliczyna oraz wzgórze Mogiła w okolicach Rudy Kameralnej. Taki spacer może zająć godzinę - dwie. Można się też wybrać np. na pasmo Brzanki, ale nie na samą Brzankę tylko na inne szczyty np. na Morgi albo na Rysowany Kamień, Ostry Kamień. Można pospacerować w okolicach Jamnej czy Bukowca".

Piotr Firlej podkreśla, że do tych miejsc można się dostać bardzo łatwo samochodem. "Pamiętajmy, że na terenie regionu tarnowskiego mamy parki krajobrazowe. Ciężkowicko - Rożnowski, Wiśnicko - Lipnicki oraz Pasmo Brzanki. Mając samochód do dyspozycji, możemy dojechać np. w okolice Ryglic skąd w  15 minut można wyjść na Ostry Kamień wprost z drogi między Żurową i Ryglicami. Inną propozycją może być np. podjazd samochodem w kierunku Bacówki Biały Jeleń nad Iwkową i wyjście na najwyższy szczyt Pogórza Wiśnickiego: Rogozową, a stamtąd na Dominiczną Górę".

Przewodnik dodaje, że jadąc z Paleśnicy do Zakliczyna można się zatrzymać i od razu ruszyć szlakiem zielonym do Rezerwatu Styr. "Wycieczka zaczyna się właściwie w miejscu pozostawienia samochodu i jest niezwykle malownicza. Lasem wychodzimy na szczyt, który ma 460 n.m.p. i to nie są duże przewyższenia - wycieczka może trwać w zależności od chęci 15 czy też 45 minut".

Podczas majówki otwarte są także wieże widokowe na Brzance w Bruśniku oraz Dąbrówce Szczepanowskiej.

Turyści mogą także zwiedzać Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach, a od godziny 7 do 15 park przy Dworku Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Piotr Firlej zachęca, żeby przy okazji wizyty w Ciężkowicach wybrać się także do "wąwozu czarownic", do którego nie każdy trafia. Można się też zatrzymać na Rynku w Ciężkowicach przy ławeczce Paderwskiego. Natomiast niedaleko Ciężkowic w Pławnej jest Diable Boisko, pomnik przyrody niedaleko wieży w Bruśniku. Jest to jedna z najpiękniejszych formacji skalnych, dlatego warto również może coś takiego podczas tej majówki zobaczyć".

Z kolei jadąc drogą numer 94 między Krakowem i Wojniczem można obejrzeć  otoczenie zamku w Dębnie, a przy drodze 73 w Szczucinie ekspozycje zewnętrzną Muzeum Drogownictwa. Natomiast jadąc drogą numer 75 w kierunku Nowego Sącza warto zajrzeć na dziedziniec niedawno odnowionego zamku w Czchowie, który pełni także rolę platformy widokowej. Na zamku i wokół niego, na ścieżce historycznej, zgromadzono różne machiny wojenne.

Dodatkową atrakcją wizyty na dziedzińcu zamku w Czchowie będzie czchowski hejnał, od 3 maja w niedziele i święta odgrywany w samo południe. Natomiast dodatkowo w majowe niedziele od godziny 17, dla dodania otuchy mieszkańcom w czasie koronawirusa, trębacz przez pół godziny będzie odgrywał pieśni maryjne.

Zamknięty jest Dom Malarek w Zalipiu, ale Malowaną Wieś można zwiedzać na własną rękę z mapką dostępną tutaj: http://dommalarek.pl/snw/

Dom Malarek informuje jednocześnie, że przed majówką odnowiono foto-chatkę iprzypomina się, że "Zalipie to nie skansen, a pomalowane zagrody rozprzestrzenione są na dość dużym obszarze".

Natomiast podczas kapryśnej pogody można zajrzeć do wielu zabytkowych kościołów w regionie tarnowskim chociażby znajdujące się na szlaku architektury drewnianej: http://www.drewniana.malopolska.pl/?page=obiekty

Pamiętajmy jednocześnie, że ze względu na obostrzenia związane z koronawrisuem w świątyniach może przebywać jedna osoba na 15m2.    

 

Bartłomiej Maziarz/bp