W 11 z pobranych 18 próbek popiołu jednoznacznie stwierdzono spalanie odpadów. To jednak nie koniec. Sześć kolejnych próbek też nie było w pełni wolnych od spalanych odpadów. "Stwierdzono spalane odpady, ale w ilości na tyle małej, że nie można ich było zawalifikować do tej grupy. Tylko w jednej próbce całkowicie wyeliminowano spalanie odpadów  - mówi tarnowski ekodoradca, Anna Ponikiewska.

Ponikiewska podkreśla, że była zaskoczona takimi wynikami. "W większości nieruchomości wszystko było jak należy - elegancki węgiel, posegregowane drewno o dobrej wilgotności" - dodaje.

Teraz wyniki badań popiołu z tarnowskich pieców zostaną przekazane straży miejskiej, która za spalanie odpadów może ukarać mandatem w wysokości do 500 złotych. 

W podobnym badaniu w Limanowej z 18 na 20 próbek popiołu pobranych z palnisk mieszkańców wykryto pozostałości odpadów. 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)