Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dąbrowska synagoga odzyskała dawny blask

  • Tarnów
  • date_range Środa, 2012.06.06 11:46 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:08 )
Na tą chwile mieszkańcy Dąbrowy Tarnowskiej rozsiani po całym świecie czekali ponad 50 lat. Zakończył się remont XIX wiecznej synagogi nazywanej "Perłą architektury Chasydów w Polsce".

Odrestaurowana synagoga w Dąbrowie Tarnowskiej. (Fot. B. Maziarz)


Jeszcze kilka lat temu budynek dąbrowskiej synagogi groził zawaleniem i miał być sprzedany. Ostatecznie w 2006 roku zabytek trafił w ręce miasta, co jak przyznaje burmistrz Stanisław Początek na początku było dla niego sporym problemem. "Zdawałem sobie sprawę, że synagoga jest w bardzo złym stanie technicznym, a ustawa o ochronie dziedzictwa kulturowanego nakłada na właściciela zabytków duże obowiązki. Ma dbać, chronić przed dewastacja co wiązało się z dużymi pieniędzmi, których nie mieliśmy. Nawet składałem odwołanie od decyzji o przekazaniu nam tego zabytku, ale teraz mogę powiedzieć, że na szczęście nie zostało ono uwzględnione. Dzięki pieniądzom unijnym i pomocy wielu osób oraz instytucji synagogę udało się odremontować i znowu możemy być dumni z tego miejsca" - przyznawał w rozmowie z Radiem Kraków burmistrz Stanisław Początek.
O tym, że to miejsce stanie się teraz celem żydowskim pielgrzymek z całego świata nie ma wątpliwości przewodniczący krakowskiej gminy żydowskiej Tadeusz Jakubowicz. "Spełniło się moje marzenie. Nie zdawałem sobie sprawy, że synagoga będzie w taki sposób wyremontowana. Jest gro grup, które chcą widzieć takie miejsca. Chodzi o to żeby tym grupom, które przyjeżdżają do Polski nie pokazywać tylko obozów zagłady, zrujnowane cmentarze i antysemitów, to jest nieprawda! W Polsce jest tyle pięknych rzeczy do oglądania i w tej chwili właśnie ta synagoga". Przewodniczący gminy żydowskiej Tadeusz Jakubowicz podkreślił jednak, że to miejsce musi żyć.
Nowe życie i możliwości ma synagodze zapewnić specjalnie powołany dla tego miejsca Ośrodek Spotkania Kultur. Oprócz pamiątek po dąbrowskich żydach znalazło się też miejsce na część poświęconej kulturze ludowej - przede wszystkim Zalipia. W synagodze jest też nowa siedziba muzeum powiśla dąbrowskiego.

Remont zabytku kosztował prawie 10 milionów złotych z tego 6 milionów to dotacja z Unii Europejskiej. Ośrodek Spotkania Kultur w Dąbrowskiej synagodze jest otwarty codziennie oprócz poniedziałków od godziny 9 do 19 natomiast w niedziele od 16 do 19.

(Bartek Maziarz)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię