- A
- A
- A
Brzesko nadal sprząta po wielkiej wodzie. ZDJĘCIA
Olbrzymie straty poczyniła ulewa na terenie regionu brzeskiego. Gwałtowna burza, która przeszła przez te tereny doprowadziła do podtopienia i zalania kilkuset budynków. Największe straty ulewa poczyniła w Jadownikach, Jasieniu, Wokowicach a także w samym Brzesku i w Maszkienicach w gminie Dębno.Brzesko po ulewie
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 15
Straty są tak wielkie, że samorządowcy porównuje je do powodzi z 2010 czy 1997 roku.
To nie była zwykła burza to był prawdziwy kataklizm, tak mieszkańcy Brzeska oceniają nawałnicę, która przeszła przez region w piątkową noc. Deszcz był tak intensywny, że zrywał asfalt na ulicach, wdzierał się do domów i maleńkie rzeczki w kilka minut zamieniał w rwące potoki. W niektórych miejscach budynki zalane zostały do wysokości parteru.
Woda płynęła ulicami i niosła ze sobą muł. Oprócz domów zalane zostały także budynki użyteczności publicznej jak np przedszkole w Jasieniu. Ucierpiał także budynek starostwa i urzędu miasta, zalane zostało archiwum tamtejszego magistratu. Na szczęście udało się uratować dokumenty.
W Jadownikach burza powaliła drzewo iglaste, które stało obok domu mieszkalnego, drzewo uszkodziło część budynku. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Strażacy odnotowali ponad 600 interwencji, głownie były to zalane domy i budynki użyteczności publicznej. Największe straty są w Jadownikach, Brzesku, Wokowicach, Porębie Spytkowskiej, Okocimiu, Jasieniu, Mokrzyskach i w miejscowości Bucze.
W samym Brzesku znaczne zniszczenia powstały przy ul. Osiedlowej, 19 Stycznia, Uczestników Ruchu Oporu, Powstańców Warszawy, Pomianowskiej, Brzeskiej, Królewskiej, Podmiejskiej, Piastowskiej, Wschodniej, Środkowej, Zachodniej, Prokopa, Centralnej, Skalnej oraz wielu innych. W tych miejscach wyłączone są z ruchu fragmenty dróg, gmina zabezpiecza zerwane nawierzchnie, uszkodzone przepusty, wypłukane pobocza i chodniki.
W urzędzie miejskim w Brzesku pełniony jest dyżur centrum zarządzania kryzysowego. Mieszkańcy mogą zgłaszać się tam po środki czystości i środki do dezynfekcji.
Trwa liczenie strat , Burmistrz Grzegorz Wawryka ocenia wstępnie, że odbudowa zniszczeń w gminnej infrastrukturze może kosztować nawet 4 miliony złotych.
Aby dostać odszkodowanie za zniszczenia trzeba mieć sporządzony szacunek stra. Dzisiaj w urzędzie miejskim będzie można dowiedzieć się jak taki wniosek wypełnić, dzisiaj też w teren mają ruszyć urzędnicy szacujący straty. Pracownicy Urzędu Miejskiego pełnią dyżury pod numerem telefonu 146863100.
Ulewa przeszła także nad ziemią tarnowską. Do podtopień doszło W Piotrkowicach, Nowodworzu i Błoniach. W Łukanowicach podtopiona została stacja benzynowa a w Tarnowie wiadukt na ul. Czerwonych Klonów.
Kierowcy w obawie przed gradem i intensywnym deszczem zablokowali ruch na autostradzie od Brzeska do Tarnowa i na obwodnicy miasta. Aby uchronić się przed nawałnicą zatrzymywali swoje samochody pod wiaduktami.
Plaga komarów w Małopolsce
(A. Wrońska/RK)
To nie była zwykła burza to był prawdziwy kataklizm, tak mieszkańcy Brzeska oceniają nawałnicę, która przeszła przez region w piątkową noc. Deszcz był tak intensywny, że zrywał asfalt na ulicach, wdzierał się do domów i maleńkie rzeczki w kilka minut zamieniał w rwące potoki. W niektórych miejscach budynki zalane zostały do wysokości parteru.
Woda płynęła ulicami i niosła ze sobą muł. Oprócz domów zalane zostały także budynki użyteczności publicznej jak np przedszkole w Jasieniu. Ucierpiał także budynek starostwa i urzędu miasta, zalane zostało archiwum tamtejszego magistratu. Na szczęście udało się uratować dokumenty.
W Jadownikach burza powaliła drzewo iglaste, które stało obok domu mieszkalnego, drzewo uszkodziło część budynku. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
Strażacy odnotowali ponad 600 interwencji, głownie były to zalane domy i budynki użyteczności publicznej. Największe straty są w Jadownikach, Brzesku, Wokowicach, Porębie Spytkowskiej, Okocimiu, Jasieniu, Mokrzyskach i w miejscowości Bucze.
W samym Brzesku znaczne zniszczenia powstały przy ul. Osiedlowej, 19 Stycznia, Uczestników Ruchu Oporu, Powstańców Warszawy, Pomianowskiej, Brzeskiej, Królewskiej, Podmiejskiej, Piastowskiej, Wschodniej, Środkowej, Zachodniej, Prokopa, Centralnej, Skalnej oraz wielu innych. W tych miejscach wyłączone są z ruchu fragmenty dróg, gmina zabezpiecza zerwane nawierzchnie, uszkodzone przepusty, wypłukane pobocza i chodniki.
W urzędzie miejskim w Brzesku pełniony jest dyżur centrum zarządzania kryzysowego. Mieszkańcy mogą zgłaszać się tam po środki czystości i środki do dezynfekcji.
Trwa liczenie strat , Burmistrz Grzegorz Wawryka ocenia wstępnie, że odbudowa zniszczeń w gminnej infrastrukturze może kosztować nawet 4 miliony złotych.
Aby dostać odszkodowanie za zniszczenia trzeba mieć sporządzony szacunek stra. Dzisiaj w urzędzie miejskim będzie można dowiedzieć się jak taki wniosek wypełnić, dzisiaj też w teren mają ruszyć urzędnicy szacujący straty. Pracownicy Urzędu Miejskiego pełnią dyżury pod numerem telefonu 146863100.
Ulewa przeszła także nad ziemią tarnowską. Do podtopień doszło W Piotrkowicach, Nowodworzu i Błoniach. W Łukanowicach podtopiona została stacja benzynowa a w Tarnowie wiadukt na ul. Czerwonych Klonów.
Kierowcy w obawie przed gradem i intensywnym deszczem zablokowali ruch na autostradzie od Brzeska do Tarnowa i na obwodnicy miasta. Aby uchronić się przed nawałnicą zatrzymywali swoje samochody pod wiaduktami.
Plaga komarów w Małopolsce
(A. Wrońska/RK)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:20
15 smoków i 150 artystów nad Wisłą. Jubileuszowe widowisko w Krakowie
-
19:49
Wypadek na przejeździe kolejowym w Bulowicach. Kierowca ranny
-
19:39
Końcowy etap budowy nowego węzła drogowego w Myślenicach. Utrudnienia
-
19:24
Czy Moniuszko jeszcze nas obchodzi?
-
18:02
Marek Długosz nowym królem kurkowym
-
16:49
Maja Chwalińska wicemistrzynią Roland Garros. Wielki sukces Polki
-
15:05
Bez skalpela i długiego pobytu w szpitalu
-
14:00
Kadr na "filmową" kładkę. Przeprawa w Łososinie Dolnej otwarta po remoncie
-
13:42
Wiwat król! Bractwo Kurkowe ma nowego monarchę
-
13:29
Sandecja przegrywa finał baraży. Zasłużony awans Podbeskidzia
-
12:51
Szef MON po spotkaniu z Budanowem: "Pamięć o ofiarach Wołynia nie podlega negocjacjom"
-
12:21
Sardynia. Nie tylko Costa Smeralda
-
11:59
Wisła nie pomoże Wieczystej. "Skupiamy się na własnych celach"
-
11:14
Zderzenie trzech samochodów w Zakliczynie. Jedna osoba pod opieką ratowników
-
10:36
Motoryzacyjne perełki z całej Polski można oglądać w Tarnowie. Najstarsza z 1916 roku!
-
10:06
Ma brata, dwa psy, węża , jaszczurkę oraz.. złoto OOM w boksie
-
10:00
120 scen z historii Wisły Kraków
-
09:58
Tatry. Prokuratura wszczęła śledztwo po śmiertelnym wypadku na Rysach
-
08:21
Dziecko, dystopia i świat bez jutra. Film "Ludzkie dzieci" jako metafora utraconego sensu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze