Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Brzesko nadal sprząta po wielkiej wodzie. ZDJĘCIA

  • Tarnów
  • date_range Poniedziałek, 2013.06.24 10:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:32 )
Olbrzymie straty poczyniła ulewa na terenie regionu brzeskiego. Gwałtowna burza, która przeszła przez te tereny doprowadziła do podtopienia i zalania kilkuset budynków. Największe straty ulewa poczyniła w Jadownikach, Jasieniu, Wokowicach a także w samym Brzesku i w Maszkienicach w gminie Dębno.

Posłuchaj mieszkańców Brzeska i burmistrza Grzegorza Wawryki
Brzesko po ulewie
Straty są tak wielkie, że samorządowcy porównuje je do powodzi z 2010 czy 1997 roku.

To nie była zwykła burza to był prawdziwy kataklizm, tak mieszkańcy Brzeska oceniają nawałnicę, która przeszła przez region w piątkową noc. Deszcz był tak intensywny, że zrywał asfalt na ulicach, wdzierał się do domów i maleńkie rzeczki w kilka minut zamieniał w rwące potoki. W niektórych miejscach budynki zalane zostały do wysokości parteru.


Woda płynęła ulicami i niosła ze sobą muł. Oprócz domów zalane zostały także budynki użyteczności publicznej jak np przedszkole w Jasieniu. Ucierpiał także budynek starostwa i urzędu miasta, zalane zostało archiwum tamtejszego magistratu. Na szczęście udało się uratować dokumenty.

W Jadownikach burza powaliła drzewo iglaste, które stało obok domu mieszkalnego, drzewo uszkodziło część budynku. Na szczęście nikomu nic się nie stało.Strażacy odnotowali ponad 600 interwencji, głownie były to zalane domy i budynki użyteczności publicznej. Największe straty są w Jadownikach, Brzesku, Wokowicach, Porębie Spytkowskiej, Okocimiu, Jasieniu, Mokrzyskach i w miejscowości Bucze.

W samym Brzesku znaczne zniszczenia powstały przy ul. Osiedlowej, 19 Stycznia, Uczestników Ruchu Oporu, Powstańców Warszawy, Pomianowskiej, Brzeskiej, Królewskiej, Podmiejskiej, Piastowskiej, Wschodniej, Środkowej, Zachodniej, Prokopa, Centralnej, Skalnej oraz wielu innych. W tych miejscach wyłączone są z ruchu fragmenty dróg, gmina zabezpiecza zerwane nawierzchnie, uszkodzone przepusty, wypłukane pobocza i chodniki.
W urzędzie miejskim w Brzesku pełniony jest dyżur centrum zarządzania kryzysowego. Mieszkańcy mogą zgłaszać się tam po środki czystości i środki do dezynfekcji.

Trwa liczenie strat , Burmistrz Grzegorz Wawryka ocenia wstępnie, że odbudowa zniszczeń w gminnej infrastrukturze może kosztować nawet 4 miliony złotych.
Aby dostać odszkodowanie za zniszczenia trzeba mieć sporządzony szacunek stra. Dzisiaj w urzędzie miejskim będzie można dowiedzieć się jak taki wniosek wypełnić, dzisiaj też w teren mają ruszyć urzędnicy szacujący straty. Pracownicy Urzędu Miejskiego pełnią dyżury pod numerem telefonu 146863100.


Ulewa przeszła także nad ziemią tarnowską. Do podtopień doszło  W Piotrkowicach, Nowodworzu i Błoniach. W Łukanowicach podtopiona została stacja benzynowa a w Tarnowie wiadukt na ul. Czerwonych Klonów.


Kierowcy w obawie przed gradem i intensywnym deszczem zablokowali ruch na autostradzie od Brzeska do Tarnowa i na obwodnicy miasta. Aby uchronić się przed nawałnicą zatrzymywali swoje samochody pod wiaduktami.

Plaga komarów w Małopolsce

(A. Wrońska/RK)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię