- A
- A
- A
77. rocznica pierwszego transportu do KL Auschwitz. W Tarnowie powstała dźwiękowa budka pamięci
Ta budka - ma być "dźwiękową księgą pamięci". W Tarnowie uruchomiono budkę telefoniczną, w której dzwoniący zamiast prowadzić rozmowę poznają historie pierwszego transportu więźniów do obozu Auschwitz.Budka stanęła tuż obok budynku żydowskiej łaźni, w którego 77 lat temu wyprowadzono więźniów pierwszego transportu. "Chcieliśmy pokazać, że w pierwszym transporcie zostali wywiezieni zwykli mieszkańcy. W budce po podniesieniu słuchawki i wybraniu numeru usłyszymy ich imiona i nazwiska, kim byli, czym się zajmowali. Krótką relację. Jesteśmy im winni pamięć" - tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Marcin Sobczyk, dyrektor wydziału kultury w tarnowskim magistracie.
Budka uruchomiona została z okazji 77. rocznicy pierwszego transportu do Kl Auschwitz. Przypomnijmy transport wyruszył z Tarnowa 14 czerwca 1940 roku. Do Auschwitz wywieziono w nim 728 więźniów politycznych, którzy byli pierwszymi więźniami hitlerowskiego obozu zagłady. W Tarnowie żyje już tylko dwóch więźniów: Kazimierz Zając i Kazimierz Albin. Niestety stan zdrowia nie pozwoił im wziąć udziału w uroczystościach.
(Agnieszka Wrońska/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:36
139 podejść do egzaminu na prawo jazdy i wreszcie sukces! Niezwykła historia kursanta z Tarnowa
-
09:19
W Chrzanowie ma powstać wielopoziomowy parking z funkcją schronu
-
09:17
STAROŚĆ JAK JĄ WIDZI PSYCHOLOGIA. STARZEJĄCY SIĘ CZŁOWIEK I SPOŁECZEŃSTWO
-
09:05
Jak Chrzanów, to wiadomo, że chrzan, a jak chrzan, to Chrzanek. Miasto zaprezentowało swoją maskotkę
-
09:03
Reklama (wątpliwa) polskiej ekstraklasy!
-
08:52
UJ pisze… ale to nie UJ. Uwaga na cyfrowych oszustów
-
08:15
Urszula Rusecka (PiS) o programie "Polska Zbrojna": Kredyt, który będzie pętlą na szyi Polski
-
08:01
Znowu lawinowa dwójka w Tatrach. Może spaść kilkadziesiąt centymetrów śniegu
-
07:46
Śmiertelne pułapki w lasach pod Tarnowem. Policja tropi kłusowników
-
07:21
W Mszanie Dolnej przybędzie elektronicznych strażników
-
06:55
To może uratować życie pasażerów. Nowość w krakowskich tramwajach
-
06:29
Chłodny wtorek w Małopolsce, nocą więcej chmur i ślisko w górach
-
06:03
Zima nie zatrzymała budów. Drogowcy przyspieszają w Małopolsce
-
22:07
Za dużo florystów, za mało listonoszy. Jest lista zawodów nadwyżkowych i deficytowych w Krakowie
-
22:00
"Robiąc remont, tworzymy klasyczne dzieło sztuki"
-
21:48
Zachodnia obwodnica Gorlic raz jeszcze. Będą nowe warianty trasy
-
21:27
Zastrzyk na drogi. Powiaty tarnowski i dąbrowski z dotacją na remonty
-
19:43
Dlaczego zawaliła się kamienica w Krakowie? Luki w prawie, brak pieniędzy, czekanie na "biodegradację"
-
19:09
Jest decyzja w sprawie kamienicy przy Grzegórzeckiej. "Tryb natychmiastowy"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze